Pohromy na dovolené: jak řešit ukradené auto nebo osamocené děti

Murphyho zákony fungují. Když se má něco pokazit, pokazí se to v tu nejnevhodnější chvíli. Třeba těsně před odjezdem na dovolenou, nebo přímo na ní.

 Před cestou mi ukradli řidičák

Odcizení, ale i ztrátu či poškození řidičského průkazu musíte neprodleně osobně ohlásit obecnímu úřadu. Ještě minulý týden byste museli vyrazit do místa trvalého bydliště, nyní už je možné obrátit se na kterýkoli úřad obce s rozšířenou působností.

Úřad vám vydá potvrzení o oznámení ztráty, odcizení, poškození nebo zničení řidičského průkazu. Přikládat k žádosti o nový doklad průkazkovou fotografii není od 1. července nutné. Budete potřebovat jen občanský průkaz k prokázání totožnosti. Pokud vám ji ukradli také, vezměte s sebou pas. Potvrzení platí 30 dnů ode dne jeho vydání, po tuto dobu nahrazuje držiteli řidičského oprávnění řidičský průkaz, ale pozor, pouze na území České republiky.

Výměna řidičského průkazu (ilustrační foto)

Výměna řidičského průkazu. Ilustrační snímek

Pro nový průkaz si půjdete do 20 kalendářních dnů ode dne podání žádosti, zaplatíte 50 korun. Při expresní žádosti (ta je nově za 700 korun) do pěti pracovních dnů. Jestliže termíny nestíháte, protože jste chtěli odjíždět pozítří, bude za hranicemi muset řídit někdo jiný. Jestli nikdo jiný v rodině neřídí a vy máte v cizině zaplacený hotel, tak byste mohli zkusit, co na vaši potíž řekne pojišťovna,pokud jste si pojistili storno zájezdu. Zkusit to můžete, ale nejspíš neuspějete.

„Není běžné, aby tuto událost krylo pojištění storna u cestovního pojištění. Z něj lze uplatnit nahodilé škody, které vznikly zejména z důvodů nemoci klienta, popř. jeho rodinných příslušníků, úmrtí rodinného příslušníka, pak také z důvodu poškození domácnosti nebo některých právních úkonů (jako je třeba rozvod), kvůli kterým je třeba setrvat v Česku,“ odpovídají zástupci České pojišťovny.

 

Pokud přijdete o papíry v cizině, musíte to hned ohlásit tamní policii a současně se obrátit na nejbližší konzulát nebo velvyslanectví, kde má Česká republika zastoupení. Ztrátu či odcizení je třeba nahlásit i tam.

 

Ztratil jsem řidičák v cizině 

V zahraničí nový řidičský průkaz nemůžou vystavit, ale zařídí potvrzení o jeho krádeži. Toto potvrzení lze použít při případné dopravní kontrole v dané zemi. Pamatujte však, že náhradní doklad z ciziny nebude tolerován v dalších zemích, kterými budete projíždět, ani v Česku. Lepší by tedy bylo, kdyby se volantu chopil někdo jiný. Nikdo takový v posádce není a vy nechcete riskovat? Ani tady moc nespoléhejte na pojištění.

Pokud máte sjednané jen základní asistenční služby, pojišťovna vám pomůže sehnat někoho, kdo auto domů odřídí, nárok na odtah byste měli třeba v případě vážných zdravotních problémů nebo v případě poškození auta. Jestliže si platíte „lepší“ asistenci, máte naději třeba na proplacení hotelu, než k vám řidič dorazí.

Po příjezdu domů je nutné do pěti dnů dojít na policii a předložit potvrzení o krádeži, neboť trvá ohlašovací povinnost. Pak si zažádáte na úřadě o nový řidičák.

Řidičský průkaz (ilustrační foto)

 

Zabouchl jsem si klíče od auta

Situace, která se prostě může stát. Jasně že hned potom, jak se přihodí, dobře víte, že je potřeba mít s sebou dvoje klíčky, druhé třeba u manželky v kabelce, na provázku na krku jako kdysi prvňáčci nebo uložené v hotelovém trezoru.

 
 
Ilustrační snímek

Na dovolenou si vemte náhradní klíče od auta. Ilustrační snímek

 

Jestli jste však prevenci podcenili, hlavně nezačněte shánět drát, abyste se do auta dostali partyzánsky přes okénko. A raději nepodnikejte ani žádné jiné svépomocné aktivity. S nejvyšší pravděpodobností je toto situace, na kterou se vztahují asistenční služby vašeho autopojištění.

Volejte tedy pojišťovnu a postupujte podle jejích pokynů. I v případě, že by nezaplatili celou práci zámečníka, alespoň vám zprostředkují jeho služby. „Pokud technik vyhodnotí, že by otevření vozidla mohlo způsobit jeho poškození, zajistíme odtah do autorizovaného nebo specializovaného servisu,“ doplňuje Ivana Buriánková z České pojišťovny.

 

Ukradli mi auto

Nejprve prověřte, zda auto skutečně ukradli. Bylo by hloupé panikařit, když si třeba manželka zajela na nákup. Stejně tak mohli auto „jen“ odtáhnout, protože jste špatně zaparkovali. Jestli ani jedna z těchto „lepších“ variant nenastala, oznamte na policii krádež vozu. Bude k tomu potřeba váš pas a doklady od vozidla. Už proto není dobré doklady nechávat v přihrádce palubní desky.

 

Volejte také asistenční službu své pojišťovny. Pokud máte havarijní pojištění, ve kterém je sjednáno riziko „odcizení“, nebo jste si zaplatili například asistenční program AutoCare od Europ Assistance, poskytnou vám náhradní vozidlo nebo dopravu a postarají se o celou posádku vozidla.

Ilustrační snímek

 

Vykradli mi auto

Popravdě: představa, že policie někde v letovisku krádež vyšetří, zloděje dopadne, přivede v poutech a on vám nahradí způsobenou škodu, je dost scestná. Policii má cenu volat, když potřebujete potvrzení pro pojišťovnu. Nebo když jde o služební auto či vůz na leasing.

 
 
Majitel vozidla přistihl zloděje, který se mu pokoušel vykrást auto.

Majitel vozidla přistihl zloděje, který se mu pokoušel vykrást auto. Ilustrační foto

 

Do příjezdu policie s autem nijak nemanipulujte. Nesedejte si do něj, nepopojíždějte, nezavírejte otevřené dveře, neuklízejte střepy. Prostě nic. Bránili byste tak případnému zajištění stop. Policisté po příjezdu ohledají místo činu a sepíší s vámi protokol. Do něho je nutné uvést například identifikační čísla ukradených věcí (třeba mobilu), pokud je znáte. Evidence odcizených věcí existuje a policie má povinnost každou zajištěnou věc lustrovat.

Pomůže tady pojišťovna? Šance je, když máte u havarijního či cestovního pojištění sjednáno připojištění zavazadel. Záleží však vždy na podmínkách konkrétního ústavu. Například u Kooperativy se pojištění nevztahuje na cennosti a na zavazadla, která byla odcizena v noci (mezi 22:00 a 6:00).

 

Podle autopůjčovny jsem auto poškrábal

Půjčili jste si auto a při vracení vozu vám nechtějí vrátit celou kauci. Prý jste auto odřeli a oni s tím teď budou mít starosti a hlavně náklady. Skutečně, autopůjčovny mívají ve smluvních podmínkách možnost jednostranného sražení částky z kauce odpovídající míře poškození. Jestli se na oné míře neshodnete, měla by se výše škody určit znaleckým posudkem. To je však z časových i organizačních důvodů v cizině trochu komplikované.

Jestli jste auto poškodili vy, nezbude než zaplatit. Ale samozřejmě že to občas někdo zkusí a chce vám naúčtovat prohřešek předchozího zákazníka. Tady je nejlepší prevence. Půjčované auto si dobře prohlédněte, ještě než s ním z půjčovny odjedete, a na všechny nedostatky upozorněte personál. Chybu rozhodně neuděláte, když si všechny škrábance vyfotíte.

„Pokud se ani tak při vracení s personálem autopůjčovny nedohodnete, může spor skončit až před soudem,“ říká advokátka Tereza Jarošová z poradenské skupiny Vilímková Dudák&Partners.

Na nehlídaném parkovišti na Smíchově vandal poškrábal přes čtyřicet...

Auto si při půjčení obejdětea pořádně prohlédněte. Nebojte se karoserii i nafotit. Ilustrační snímek

 

Za hranicemi mi zadrželi řidičák

Při cestách do ciziny vám od zahraniční policie hrozí mimo jiné i zákaz řízení anebo odebrání řidičského průkazu. Ale obvykle jen na dobu určitou na základě toho, co stanoví policie dané země. Takový zákaz bude platit právě v té zemi. „Pokud vám zakážou řízení například na Slovensku, platí to pouze pro tuto zemi.V jiném státě anebo dokonce v ČR je zákaz neplatný,“ popisuje advokátka Tereza Jarošová.

 
 
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

 

Zabavený řidičák vám však v zahraničí zpět nevydají. „Bude odeslán prostřednictvím ministerstva do ČR a následně předán příslušnému úřadu v místě vašeho trvalého bydliště, kde si jej budete moci vyzvednout,“ doplňuje Jarošová.

Zahraniční policie nebo soud mohou o přestupku informovat české úřady. Úplně zrušit řidičské oprávnění vám ovšem může pouze orgán, který vám průkaz vydal.

 

Mám vytuněné auto

Překročení limitů alkoholu ani rychlosti nepatří mezi nejčastější prohřešky českých řidičů v zahraničí. Největší potíže mají s nepovolenými úpravami svých vozů.

„Přelepená loga EU, vyndaný filtr pevných částic, jiné pneumatiky, než mají být, a problém je na světě,“ říká Petr Vomáčka z Besipu. Auto si samozřejmě vyšperkovat můžete, ale musí to odpovídat předpisům a homologaci – potřebujete razítko v technickém průkazu. Je to sice dražší, než když si součástky objednáte z Číny, ale máte to bez problémů.

Nejpřísněji posuzují nehomologované úpravy vozů v Německu a Rakousku. „Pokud policisté nepovolený tuning najdou, auto vám nekompromisně odtáhnou. Pak následuje pokuta až pět tisíc eur, případně soud. A vůz musíte dát do původního stavu v dané zemi a podle místních podmínek,“ vysvětluje Petr Vomáčka.

Pokud se s upraveným vozem stanete účastníkem dopravní nehody, automaticky je z vás spoluviník nebo občas i viník.

Street Cars Parking Prague 4.0

Vylepšení auta musí být v souladu s předpisy a homologací. Ilustrační snímek ze Street Cars Parking Prague

 

Jedu za hranice cizím autem

Stačí, když vyrazíte na čistě pánskou jízdu autem, které je psané na manželku, jež si nechala dívčí jméno. V takovou chvíli si člověk ani neuvědomí, že by mohl mít problém. Aniž by totiž porušoval nějaký právní předpis, může se dostat do problémů, když při silniční kontrole není jméno v řidičském průkazu shodné se jménem v technickém průkazu a na zelené kartě.

 
 
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

 

A vysvětlujte policistovi v Maďarsku, že jste auto neukradli. Nic nezkazíte, když si před cestou necháte od majitele vozu ověřeně podepsat, že vám auto půjčuje a že s vaší cestou souhlasí, konkrétně souhlasí „s užíváním vozidla v mezinárodním provozu“.

„Nejlepší je si takové prohlášení napsat v některém ze světových jazyků,“ doporučují pracovníci ÚAMK. Ověřený podpis vás bude na poště či úřadě stát 30 korun.

 

Děti zůstaly samy bez rodičů

Zní to jako scénář z nějakého thrilleru, ale i to se může stát. Rodiče jsou třeba zraněni při dopravní nehodě tak, že skončí v nemocnici. Děti vyváznou bez zranění. Co se děje potom?

 
 

Samozřejmě, že v takovém případě je třeba volat místní policii. Jestli vám to situace jen trochu dovoluje, volejte asistenční službu pojišťovny, u které máte sjednané cestovní pojištění. Ta ve spolupráci s úřady dané země zajistí přivolání opatrovníka – může to být někdo z rodiny nebo profesionál, pracovník asistenční služby.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

 

Může se stát, že zranění nedovolují dospělým komunikaci. Pro takový případ je dobré, když každý z členů „výpravy“ je vybaven kartičkou s čísly na asistenční linky a s čísly pojistných smluv. V době moderních technologií to může vypadat jako přežitek, ale v zaheslovaném mobilu nejspíš nikdo na vaši asistenční službu telefon nenajde, zato v náprsní kapse u košile pravděpodobně ano.

Pokud jde o poškozené vozidlo, o jeho odvoz se postará asistence havarijního pojištění.

 

Nadýchal jsem, hrozí mi trest

Nespoléhejte na toleranci 0,24 promile (0,2 přirozená hladina + 0,04 kalibrační odchylka) nebo na to, že v některých zemích jsou předpisy benevolentnější. Ve Velké Británii nebo na Maltě můžete mít v sobě až 0,8 promile, ale třeba na Slovensku, v Estonsku, Rumunsku nebo Maďarsku je to stejné jako v Česku – nadýchat nesmíte nic.

V Chorvatsku, kde je limit 0,5 promile, platí pro řidiče do 24 let nula, v Německu je hranice 21 let. A pozor, ve Španělsku vám za jedno promile alkoholu v krvi hrozí i tři měsíce vězení!

Jedno promile má přitom osmdesátikilový muž po třech dvanáctkách. Kdyby se snad něco takového stalo, pamatujte, že příslušné orgány cizího státu jsou povinny, pokud o to požádáte, o zadržení informovat zastupitelský úřad České republiky. Ten sice není účastníkem trestního řízení, a nemůže tedy například vystupovat v roli advokáta, může však zadrženému poskytnout pomoc či zajištění kontaktu s rodinou nebo vyhledání právního zástupce.

„Některé dvoustranné mezinárodní smlouvy umožňují, aby si občan, který byl v zahraničí odsouzen k trestu odnětí svobody, za určitých podmínek podal žádost o vydání k výkonu trestu odnětí svobody do České republiky,“ říká advokátka Tereza Jarošová.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Zdroj:auto.idnes.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.