Policie varuje před mýty a triky, které nefungují. Kdo je vyzkouší, tvrdě narazí. Masivní kontroly teď probíhají

Jak přelstít detektor na alkohol? Řidič zkouší praktikují řadu triků, jak policejní kontroly ošálit a nadýchat nulu.

Alkohol před jízdou? U řidičů nejde o sezónní nešvar

Důvod pít alkohol před jízdou si člověk najde na Vánoce, Silvestra, Dušičky, Valentýna, to není o době, ale to tom, že řidič nereflektuje na pravidla a zákony. U nás je kontrola na přítomnost alkoholu před jízdou součástí každé policejní kontroly. Vždy, když je řidič zastaven, takzvaně „musí dýchnout“. A tolerance na alkohol je u nás nulová. U polských sousedů nyní policie masivně zasahuje a kontroluje řidiče, kteří se dopouštějí riskantních chování spojeného s konzumací alkoholu před jízdou. Důsledky mohou být tvrdé.

i

Polské statistiky ukazují, že alkohol a drogy stále patří mezi hlavní příčiny tragických dopravních nehod, při kterých přicházejí lidé o život nebo jsou vážně zraněni. Proto policie provádí masivní kontroly a dechové zkoušky, ve snaze eliminovat tento vážný problém. Dechová zkouška, kterou provádí policie, je základním zjištění, zda řidič před jízdou pil alkohol anebo nepil. Motoristé někdy věří v určité hoaxy a mýty, které mohou údajně takový test zvrátí ve prospěch řidiče pod vlivem alkoholu.

Moderní dechové analyzátory jsou schopny detekovat alkohol v krvi téměř okamžitě po jeho požití, a dokonce i několik desítek minut poté. Řidiči přesto často používají různé triky, aby zkreslili výsledky dechových testů. Policie je varuje, že žádný z těchto triků již alkoholtestery nepřelstí. O jaké fígle se má jednat? Tak třeba tím nejjednodušším je žvýkání žvýkaček. Také se běžně praktikuje pojídaní aromatických bonbónů, z máty nebo jiných bylin.

Co také alkohol pijící řidiči dělají v snaze přehlušit alkohol v dechu? Nárazově konzumují potraviny obsahující cukr nebo žvýkájí kávová zrna. V neposlední řadě má prý fungovat používání ústních sprejů nebo pití velkého množství vody po požití alkoholu. Nic z toho nefunguje. Že je alkohol v za volantem problémem dokládá bohužel dost skutečných případů dopravních nehod. Jako ten, co způsobil řidič s osobním automobilem značky Toyota v obci Nekoř na Žambersku. 

Tolerance alkoholu za volantem je v ČR nulová, hrozí vězení

Při průjezdu pravotočivou zatáčkou nezvládl řízení vozidla, narazil do směrového sloupku a poté do rodinného domu. Při dopravní kolizi se zranil. Ještě před jeho převozem rychlou záchrannou službou do nemocnice u něj policisté provedli dechovou zkouškou na alkohol. S pozitivním výsledkem, řidič měl 3,08 promile alkoholu v dechu. Po tomto zjištění mu byl zadržen řidičský průkaz. A nejenom to.

 

 

i

Ve zkráceném přípravném řízení sděleno podezření pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky. V případě uznání viny mu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky. Málokdy si řidiči uvědomují, že za alkohol v krvi mohou jít do vězení. Skutečně je třeba zdůraznit, že v ČR je nulová tolerance alkoholu a že neexistuje žádný fígl, jak přelstít přístroj na kontrolu alkoholu. Jedinou správnou cestou je před jízdou alkohol nepít.

Autor: Ondřej Komárek

Zdroj: autozive.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.