Policisté dostanou kartičky s postupy. Mají zabránit šikaně řidičů

Nové vedení policie hodlá zabránit množícím se stížnostem řidičů, kteří poukazují na možnou šikanu ze strany policistů. Hlídky proto mají dostat kartičky, na kterých bude napsáno, jak si mají v daných situacích počínat. Na plán policejního prezídia upozornila Česká televize.

 

Podle televize je to reakce na případy, kdy policisté k řidičům evidentně přistupovali z pozice nepřiměřené síly. Upozornila přitom na nedávnou kontrolu v Praze, kdy hlídka řidiče zastavila za přestupek, který nakonec nevyřešila. Jeden z policistů měl i zakryté služební číslo. Místo vyřešení přestupku skončila situace obšírnou kontrolou auta. Podle policie již v tomto případě padly tresty.

Podobných situací přitom policie řeší celou řadu. Excesům tak chce policejní prezídium nyní zabránit. A to pomocí zmíněných kartiček. Pomoci přitom mají hlavně mladým, a tedy méně zkušeným, policistům. „Budou přesně vědět, jaký by měl být sled úkonů, na co by neměli zapomenout, jak by měli toho řidiče poučit,“ řekl České televizi náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Na nepřiměřenou přísnost policistů si řidiči stěžují dlouhodobě. Vznikají proto i jakási desatera, podle nichž by se měli podle odborníků řídit. Ne vždy je však asertivita na místě, jak ostatně uvedl i mluvčí pražské policie Tomáš Hulan na výše zmíněném případu. Řidič tehdy bez vysvětlení, proč by tak měl učinit, odmítl vydat policistům požadované doklady.

„Pokud je vyzván k předložení dokladů, nemá o tom jakkoli polemizovat,“ uvedl mluvčí pražské policie. To ostatně zmiňuje i jedna z mnoha rad volně přístupných na webu, jak se v případě nestandardní kontroly chovat. „Vaše přesvědčení, že jste vystavováni šikaně, vás ještě neopravňuje odepřít policejní hlídce součinnost,“ uvádí ve svém desateru například internetová stránka Autoweb.cz.

Zdroj: idnes.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.