Pootevřené okno u zaparkovaného auta přitahuje zloděje a pokuty

Horka, která v posledních týdnech sužují celou Evropu, velí ochlazovat se, jak je to jen možné. A ochladit se většina řidičů snaží i interiéry svých aut. Často sáhnou k pootevřeným oknům i ve chvíli, kdy auto parkuje. Jde ale o přestupek, a navíc tak zloděje ve svém autě vlastně vítáte s otevřenou náručí.

Nutno říct, že lehce pootevřená okna na alespoň mírné zchlazení interiéru auta opravdu pomohou. Nečekejte, že bude v autě příjemně, ale rozhodně snesitelněji. A díky tomu se interiér pak lépe a rychleji vyvětrá před jízdou. To je ale jediné pozitivum.

Nechat zaparkované auto na ulici třeba jen s trochu staženými okny je jako milé pozvání pro všechny nenechavce. Samozřejmě je pravdou, že zloději umí velmi rychle otevřít i auto se zataženými okny, ale ta lehce stažená jim práci ulehčí a urychlí. A to nikdo nechce. Místo větrání doporučujeme na auto při parkování použít sluneční clonu na čelní okno. Máme ji vyzkoušenou a funguje velmi dobře.

Problém s větráním u zaparkovaného auta má i zákon. Konkrétně pak zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, který v paragrafu 26 říká: „Řidič, který se hodlá vzdálit od vozidla tak, že nemůže v případě potřeby okamžitě zasáhnout, musí učinit taková opatření, aby vozidlo nemohlo ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a nemohla je neoprávněně užít jiná osoba.“

A k neoprávněnému užití jinou osobou může dojít právě ve chvíli, kdy je auto bez dozoru zaparkované s pootevřenými nebo dokonce otevřenými okny. Pokuta se pak na místě může dostat na 2 000 Kč, ve správním řízení až na 2 500 Kč. A pokuty za to strážníci a policisté opravdu rozdávají. Před pár lety si pootevřeného okna u zaparkovaného auta všimla hlídka strážníků v Opavě. Nejprve si přes lustraci zjistili majitele a zavolali jen na místo. Dotyčnému se pak snažili vysvětlit, že takovým větráním zaparkovaného auta spáchal přestupek. Když se ale řidič začal dohadovat, že to není pravda, dočkal se pokuty.

Pokuty i v zahraničí

A nejde o žádnou českou specialitku. Za totožný přestupek se pokuty můžete dočkat i v Německu, kde je ohodnocen 15 eury, tedy asi 360 Kč. A stejně to funguje třeba i v Itálii, kde zákon říká, že řidič musí učinit taková opatření, aby zaparkovaný vůz bez jeho souhlasu nemohl použít nikdo jiný. Italská pokuta se za tento přestupek může dostat až na 45 eur, tedy asi 1 000 Kč.

Autor: Anna Russová pro iDnes.cz

Zdroj: iDnes.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.