Poradíme, jak správně vybrat autožárovky

Zavedení povinnosti denního svícení na silnicích rozšířilo nabídku autožárovek, které mohou díky neustále se vyvíjejícím technologiím splnit i specifické nároky a požadavky každého motoristy. Na následujících řádcích vám představíme varianty, se kterými se v rámci nabídky autožárovek do hlavních světlometů můžete na trhu setkat a poradíme vám, jak se mezi jednotlivými typy vyznat.

ačneme však zcela od začátku, a to od výběru správné autožárovky. V první řadě potřebujete vědět, jaký typ žárovky je pro vaše auto určený. To zjistíte v manuálu vozu nebo tak, že žárovku vyndáte a přečtete si označení na patici. „Existuje několik různých typů patic, jimi je pak daný typ žárovky. Mezi nejběžnější patří autožárovky s označením H4 a H7. H4 jsou dvouvláknové žárovky, H7 jednovláknové žárovky, které se vyskytují u modernějších aut,“ vysvětluje Michal Knor z Auto Kelly.

V rámci výběru žárovky je také nutné zohlednit její napětí. U osobních automobilů se jedná o 12 V, u nákladních 24 V. Dále se autožárovky liší příkonem. Zjednodušeně lze říct, že čím vyšší má autožárovka výkon, tím více svítí, současně se však více zahřívá a může mít tak kratší životnost. Veškeré tyto parametry se řídí normami, které je nutné při výrobě dodržet, aby mohly být žárovky homologované. „Homologované žárovky poznáte podle značky E s číslem země a naleznete ji opět na patici a na krabičce,“ radí Michal Knor. „Proto vždy doporučujeme nakupovat žárovky známých a prověřených výrobců,“ doplňuje.

 

Teď už tedy víte, jaký typ a jaké napětí hledáte. Nabídka na trhu je ale opravdu široká a můžete mít specifické požadavky. Co nejvíce světla? Aby žárovky co nejdéle svítily a nemusely se často měnit? Líbí se vám jasně bílé až namodralé světlo? Kterou tedy vybrat?

Vícesvítivé autožárovky jsou vyrobené speciální technologií a navržené tak, aby neoslňovaly protijedoucí řidiče, ale zároveň poskytovaly více světla. Díky více svítivé žárovce dopadá více světla na m2 v kritické vzdálenosti před vozidlem a řidič má rozšířenější zorné pole dopředu i do stran. Momentálně jsou nejsilnějšími žárovkami na trhu produkty s 2,5krát vyšší svítivostí a světelným kuželem dosahujícím až do vzdálenosti 150 m. S vyšším výkonem je však nutné počítat s jejich kratší životností. Vhodným kompromisem jsou pak žárovky s 2krát vyšší svítivostí. Vícesvítivé žárovky doporučujeme především řidičům, kteří si potrpí na maximální bezpečnost a řidičům, kteří jezdí často v noci.

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.