Povinná výbava auta 2019: Co mít s sebou? A co už není potřeba?

Z povinné výbavy aut v roce 2018 vypadly žárovky a pojistky. Stejně tak se zjednodušilo složení autolékárničky.

Povinná výbava automobilu je častým prvkem, který policisté zkoumají při silniční kontrole. Pro mnohé řidiče bývala strašákem, od 1. října 2018 se však povinná výbava v lecčems zjednodušila. Co je tedy v roce 2019 povinné vozit s sebou a co už nutné není?

Pro rok 2019 se povinná výbava auta skládá z reflexní vesty, výstražného trojúhelníku a lékárničky. Naopak sada pojistek a náhradních žárovek už povinná není. Změna vyhlášky o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (č. 341/2014 Sb.) tak reflektuje technické vymoženosti aut 21. století. Vždyť v době xenonových a diodových světlometů si své pomocí žárovku řidič stejně nevymění.

V této souvislosti je nutné zmínit také zjednodušenou povinnost vozit s sebou náhradní kolo a sadu na výměnu. Pokud je automobil vybavený tzv. dojezdovými pneumatikami (třeba runflat) umožňující indikací defektu a nouzové dojetí, není rezervní kolo povinné.

Rezervu pak s sebou nemusí vozit ani ti řidiči, kteří mají díky asistenční službě zajištěnou výměnu nebo opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území České republiky. Alternativou k náhradnímu kolu je pak sada na opravu pneumatik.

Pokud však ani jedno nesplňujete, i nadále musíte s sebou vozit náhradní kolo (ráfek s pneumatikou), včetně klíče na matice (šrouby) od kol a příruční zvedák s dostatečnou nosností.

Co se týče lékárničky, tak od října 2018 už nemusí být její součástí trojcípý šátek, náplast s polštářkem a plastová rouška. Stejně tak padá povinnost měnit autolékárničku z důvodu konce expirace. Pokud však některý z prvků použijete, musíte ho samozřejmě doplnit.

A co je naopak v rámci lékárničky povinné? Je to následujících sedm prvků: obvaz hotový s jedním polštářkem, obvaz hotový s dvěma polštářky, náplast hladká cívka, pryžové škrticí obinadlo, pryžové latexové) rukavice, nůžky a isotermická fólie, minimálně o rozměrech 200 x 140 centimetrů.

Při jízdě do zahraničí pak není od věci se podívat, jaká je povinná výbava v té které zemi. Ano, sice platí vídeňská úmluva z roku 1968, která říká, že dané vozidlo má být vybaveno podle země, v níž je registrováno, jenže její vymahatelnost je někdy problematická. Místní policisté tak sice při kontrole mají brát zřetel na to, že se v České republice povinná výbava může lišit od daného státu, jenže zdvojení zákonů mnohdy situaci komplikuje. Třeba když je povinností navléci si reflexní vestu při vystoupení z vozidla na dálnici – na to už se vídeňská úmluva nevztahuje.

Proto při jízdě do zahraničí doporučujeme brát s sebou vlečné lano nebo reflexní vesty pro všechny členy posádky (tedy nejen pro řidiče), které by navíc měly být v dosahu, umístěné by tedy měly být v kabině a ne na dně zavazadelníku. V Bulharsku nebo Polsku je povinné mít s sebou hasicí přístroj, ve Francii zase alkoholtester. V zimním období pak dávejte pozor na lokální povinnost zimních pneumatik.

Autor: David Bureš

Zdroj: auto.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.