Povinná výbava plus sedm tipů na to, co by se vám v autě mohlo také hodit

Ze zákona je jasné, co sebou musíme v autě vozit. A pak tady máme drobnosti, které vozit nemusíme, ale které by se nám mohli někdy v nečekané situaci na silnici hodit.

Když se řekne povinná výbava vozidla, většina řidičů zbystří v předtuše problému. Ať už v podobě policejní hlídky s majáčkem, která chce vidět datum expirace na obinadle v lékárničce, nebo v podobě situace, kdy jde opravdu do tuhého, a obinadlo musíte rozbalit a použít. V každém případě je povinná výbava automobilu něco, o čem doufáme, že to nikdy nebudeme muset v kufru hledat, ale v autě to mít prostě musíme - takříkajíc pro strýčka příhodu. Co tedy podle platné vyhlášky pro rok 2015 nesmí v motorovém vozidle chybět?

Povinná výbava
Náhradní pojistky – od každého druhu elektrických pojistek, co v autě (zpravidla pod nohami spolujezdce) máte, byste měli mít jednu náhradní. Můžete mít totiž sebelepší elektronickou výbavu, ale jakmile zkratujete obvod a nejde proud, jednoduše nesvítíte, tudíž nejedete.

Náhradní žárovky – stejně jako v předešlém případě, i od žárovek musíte mít jeden náhradní kus ke každému druhu, protože jakmile Vám odejde přední světlomet, zadním blinkrem si na cestu sotva posvítíte.

Náhradní kolo nebo sadu na opravu pneumatiky – spousta řidičů s povděkem kvituje fakt, že v době odtahovek a mobilů už nemusíte vozit v kufru za každou cenu rezervní kolo. Ale alespoň sadu na lepení pneumatik mít musíte. Nikdy nevíte, kdy vyjedete mimo civilizaci a mimo signál. Pokud se rozhodnete pro „moderní“ variantu lepicí sady, následující dva body můžete přeskočit…

Zvedák – v opačném případě ale rozhodně nezapomeňte na hever. 99,9% lidí auto holou rukou nenadzvedne…

Klíč na matice kol - …a pokud nadzvedne, tak zpravidla nemá volnou ruku k povolení šroubů…

Reflexní vesta – co musíte mít v každém případě, to je reflexní vesta. Na silnici se Vám nemůže stát nic horšího než to, že nejste vidět. V některých zemích, jako například v Rakousku, musí mít reflexní vestu dokonce každý člen posádky!

Výstražný trojúhelník – totéž platí o výstražném trojúhelníku, který dává řidičům za Vámi jistý náskok k tomu, aby se mohli zastavenému vozidlu vyhnout. Je nutné jej umístit minimálně 50 metrů před překážku!

Lékárnička – častý kámen úrazu. Protože lékárnička musí být nejen kompletní, ale také čerstvá a nikoli prošlá. Vězte, že musí obsahovat následující propriety: hotový sterilní obvaz 5 x 7,5 cm, hotový sterilní obvaz č. 2, 3, 4 – 2ks každý, trojcípý šátek 2x, nůžky, 2x zavírací špendlík, pryžové rukavice v chirurgickém obalu, PVC roušku 20 x 20 cm, pryžové škrticí obinadlo - 70 cm, náplast s polštářkem - nejméně 6 ks, hladkou náplast).
Ale ani poctivě naplněná lékárnička či čerstvě vyleštěný výstražný trojúhelník neznamená, že můžete být za volantem zcela bezstarostní. Velice snadno se totiž dostanete do situace, kdy povinná výbava je vám úplně k ničemu jen proto, že nemáte věci mnohem základnější.

Doporučená výbava
Mezi nejzákladnější dva faktory, bez kterých vám může být celá povinná výbava prakticky k ničemu, je světlo a nářadí. Jakmile je tma a nevidíte půl metru před sebe, neopravíte zhola nic a neošetříte nikoho. Stejně tak nemáte-li na to alespoň základní nástroje.
„Představte si situaci, že jste uprostřed lesní silnice v černočerné tmě a máte si vyměnit nebo opravit píchlou pneumatiku. V tu chvíli je úplně jedno, jestli máte nebo nemáte hever, nebo klíč na šrouby. Sundávat kolo po slepu je sebevražda. Osobně bych nevyjel na cestu bez kvalitní čelovky. Proto v autě vždycky vozím v přihrádce ve dveřích čelovku Led Lenser Neo,“ vysvětluje Jakub Steiner, motorista a odborník na osvětlovací techniku, a doporučuje: „Hlavně pozor na padělky a nekvalitní zboží. Protože ještě horší, než sundávat kolo za tmy, je za neočekávané tmy kolo nasazovat.“

Do podobně svízelné situace se ale můžete dostat, jak už byl řečeno, bez vhodného nářadí. „Zkuste si například vyměnit žárovku, když nemáte čím odklopit blinkr. Nebo ošetřujte zraněného, když se potřebujete dostat k tržné ráně, ale nesmíte postiženému hnout s páteří. Potřebujete rozstříhat oblečení, ale ruku na srdce: kolik laciných nůžtiček z prefabrikovaných autolékárniček přestřihne něco víc, než obyčejnou náplast?“ uvažuje Jakub Steiner a dodává: „Multitool Leatherman Wave si beru nejen do auta, ale nosím ho s sebou prakticky všude.“ Takže jak by mohl vypadat seznam nikoli povinné, ale velmi praktické motoristické výbavy?

Čelovka – mít volné ruce a vidět na to, co děláme – to je polovina úspěchu. Svítilna by mohla klidně aspirovat do sekce „povinné“.

Základní nářadí – ideálně v podobě takzvaného multitoolu, neboli 10 a více nástroj v jednom, abychom zbytečně nepřeváželi tuny železa, ale jen opravdu kvalitní nářadí v kapesní podobě. Hodí se prakticky v jakékoli situaci – od otevírání konzervy až po vyprošťování zaklíněných osob.

Pracovní rukavice – ti, kteří někdy měnili kolo, dobře vědí. U tohoto procesu se nelze neumazat. Rukavice můžou výrazně pomoci.

Destilovaná voda do chladiče – bez vody do ostřikovačů zpravidla do cíle dojedete. Ale jakmile začnete „vařit“ a nemáte co dolévat do chladicího systému, můžete rovnou volat odtahovku.

Deka – není povinnou součástí lékárničky, ale je to účinný prostředek pro boj s rozvíjejícím se šokem. A ten není u automobilových nehod ničím výjimečným.

Startovací kabely – doba, kdy se auta roztlačovala z kopce, je dávno pryč. Moderním vozům byste tímto zničili motor. Pokud jste nechali přes noc svítit světla a ráno startér ani neškytne, jsou startovací kabely tou nejlepší pomocí.

Kanystr s palivem – ještě dnes narazíte ve světě, ale i v České republice, na místa, odkud je to k nejbližší benzině dál, než hlásí váš palubní počítač o dojezdové vzdálenosti. Železné zásoby v kanystru vám mohou ušetřit dlouhou procházku s PET láhví.

zdroj: www.autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.