Povinná výbava podle EU: Všechny vozy musí mít to, co známe z těch dražších

Nejenom emise, ale i bezpečnost na silnicích je věc, kterou EU dlouhodobě řeší. A našla si k tomu jednoduchý způsob.

Nařizuje výrobcům aut, co musí být součástí výbavy. Pokud jste v nedávné době vybírali auto, jistě vás zaujalo, jaké moderní prvky mohou mít dražší vozy. Jestliže na nákup auta zase až tak nespěchejte, počkejte do roku 2022. To je klíčový termín pro to, aby řadu sofistikovaných prvků výbavy měly všechny nové vozy.

Důraz na bezpečnost na silnicích

Začneme první kategorií, která má vést hlavně k tomu, že se sníží počet dopravních nehod v běžném provozu. Vozidla tak budou muset být vybavena například systémem, který bude monitorovat aktuální povolenou rychlost. Na její překročení řidiče nejenom upozorní, ale dokonce by ji měl umět i sám snížit na správnou úroveň.

Dále nesmí chybět také systém nouzového brzdění, který se aktivuje před překážkou nebo prudce brzdícím jiným autem. Pomůže tak řidiči lépe zareagovat a tím eliminovat riziko nehody. Dalším systémem má být udržení vozidla v jízdním pruhu. Tedy aktivní udržení, nikoliv pouze upozornění na to, že se auto blíží k čáře.

Důraz i na samotného řidiče

Nová výbava bude monitorovat i samotného řidiče ve voze. Chybět by neměl systém který pomůže detekovat zvýšenou únavu řidiče, aby ho následně upozornil že je nejvyšší čas na pauzu. Dále bude nutné, aby měl vůz přípravu na případnou budoucí instalaci alkohol testeru (pravděpodobně už tušíte, jaký další prvek výbavy přijde ze strany EU za pár let).

Nařízení se netýká jenom osobních aut

Nová nařízení se netýkají jenom osobních aut, ale i autobusů nebo dodávek. Zde bude kladený důraz hlavně na mrtvé úhly a také na systémy, které pomohou rozpoznat, že je v blízkosti daného kolosu například chodec nebo cyklista. Ti jsou dnes často přehlédnutelní, ale nutno dodat, že mnohdy si za tento fakt mohou vesměs sami.

 

Autor: David Hampl

Zdroj: autozine.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.