Povinné ručení pro elektrické koloběžky začne platit za dva roky

Povinné pojištění elektrických koloběžek začne platit za dva roky.

Nejeden motorista nebo chodec se už přesvědčil o tom, že nebezpečí na silnicích nepředstavují pouze auta nebo motorky, ale také docela obyčejná kola nebo koloběžky. Zvlášť, pokud mají přídavný elektrický motor.

V České republice jich jezdí přes 400 tisíc a jenom po Praze už se dnes prohání přes 2 000 elektrických koloběžek. Jejich pronájem je jednoduchý, levný, a kdo je využívá, dopravuje se po městě rychle.

Mají pouze jednu chybu. Jejich provoz nekryje povinné ručení a od roku 2024 se tohle odpovědnostní pojištění bude týkat pouze některých. Pokud na těchto elektrokolech nebo elektrokoloběžkách někdo neúmyslně způsobí svému okolí škodu, může ten, kdo byl právě za řídítky, poškozené odškodnit ze svého pojištění občanské odpovědnosti.

Když jej nemá, nebo neobsahuje např. regres zdravotní pojišťovny, riskuje, že vše bude platit z vlastní kapsy. Týká se to jednostopých dopravních prostředků, vybavených přídavným elektrickým motorem s maximálním výkonem do 250 W, které dosahují rychlosti do 25 km/hodinu.

Za dva roky už některé tyto stroje na komunikace nebudou smět bez klasického povinného ručení vyjet. Pravidla, jež narýsoval Evropský parlament, nejsou přehnaná. Podle německého svazu pojistitelů lze totiž srážku s elektrokoloběžkou přirovnat k nárazu předmětu o váze 150 kg.

Někteří odborníci ale poukazují na to, že většina městských elektrokoloběžek se stejně povinnému ručení zřejmě vyhne, protože se bude týkat pouze strojů, vážících více než 25 kg. Ty, které se běžně půjčují ve velkých městech, však váží do 15 kg.

Autor: Tomáš Malík

Zdroj: autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.