Pozor na nezaplacené pokuty: policie dlužníkům sebere „espézetku“

Neplaťte pokuty, vyhněte se vybodování, nereagujte. Internet jenom hýří „dobře“ míněnými radami, jak se vyhnout finančnímu postihu za dopravní přestupky. Státu došla trpělivost a chystá se proti dlužníkům za volantem přitvrdit. Policisté jim budou moci znemožnit další jízdu.

Podle novely zákona o policii, kterou vypracovalo ministerstvo vnitra, získají strážci zákona i celníci při kontrole právo vyžadovat zaplacení dosud neuhrazené sankce. Tu bude možné uhradit jak v hotovosti, tak platební kartou. Pokud ani přímý požadavek nepomůže, nezdárný řidič už s autem dál nepojede. Policisté ho dál nepustí.

Při nezaplacení pokuty totiž budou moci policisté a celníci buď zadržet registrační značku vozidla, bez které se na silnici opět pod hrozbou další pokuty nesmí, nebo „technicky“ zabránit jeho odjezdu. Například za použití takzvané botičky. „Považuji za důležité, aby policie toto oprávnění měla, protože skoro šedesát procent těchto pokut se nedaří vymáhat,“ říká ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

V praxi to bude vypadat tak, že když nebude chtít motorista uhradit pokutu, vyzve ho policista nebo celník, aby jej i vozem následoval na nejbližší vhodné místo, kde nebude překážet provozu. Zde dojde buď k odebrání již zmíněné "espézetky" nebo nasazení botičky. „Tento postup může zvolit pouze v případě, pokud existuje důvodná obava, že pozdější vymáhání nedoplatku by mohlo být spojeno se značnými obtížemi, popřípadě nebylo vůbec možné,“ konstatuje se v návrhu.

Pokud bude auto patřit někomu jinému než řidiči a jeho majitel sám nebude mít žádný dluh na pokutách, budou mu „espézetka“ nebo vozidlo vráceny v nejbližší pracovní den. Náhradu škody ale bude muset vymáhat po člověku, kterému vůz půjčil.

Cizinci za volantem 

Mezi časté dlužníky podle důvodové zprávy k novele patří například cizinci, kteří nebydlí v České republice.  V klidu si nechají vydat lístek s informací, kde pokutu uhradit,  a pak to „hodí za hlavu“. Možností, jak proti nim zakročit, je ovšem málo. V některých případech po nich policisté mohou požadovat kauci, ale ne vždy.

Problémy se ovšem dotýkají i Čechů. Často se pak s těmito dluhy potýkají města a obce, která mají oprávnění pokuty vymáhat. Ne vždy se jim to ale kvůli morálce dlužníků daří. „Správní orgán často nemá reálnou možnost vymoci správní tresty, které pak zjevně nemohou plnit svou preventivní, natož represivní funkci, když jsou ve své podstatě nevymahatelné,“ konstatuje Alexandra Kocková ze Svazu měst a obcí. Svaz se s návrhem ministerstva teprve seznamuje.

Novelu ještě musí schválit vláda a sněmovna. Pokud se tak stane, začne platit v lednu příštího roku.

Autor: Pavel Cechl

Zdroj: denik.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.