Pozor na podvodné e-shopy s dálničními známkami, naletět je jednoduché

dá se to jako naprosto jednoduchý a samozřejmý úkol. Koupě elektronické dálniční známky ale může být jak v Česku, tak v zahraničí v konečném důsledku problém. Řidiči totiž mohou velmi snadno naletět a známku koupit na podvodném eshopu. Nejen, že je ceny vyšší, ale navíc své platební údaje svěřují neznámým stranám.

Na podvodné e-shopy s dálničními známkami pravidelně upozorňuje jak české ministerstvo dopravy, tak Cendis, který má prodej známek na starosti. Problém je v tom, že jediným vodítkem k tomu, že kupujete známku na neoriginálním e-shopu, je cena. Bývá totiž zpravidla o něco málo vyšší, jinak se prostředí eshopu většinou velmi podobá oficiálnímu prodejnímu místu.

Nejčastěji se na takový eshop motoristé dostanou tak, že během cesty nebo před cestou zadají do vyhledavače například „dálniční známka Rakousko“. Problém je, že většina prvních odkazů, které vyledávač vypíše, nevede na oficiální e-shop.

Bohužel je to jako boj s větrnými mlýny. Jediné, co se dá dělat, je řidiče na tento podvod pravidelně upozorňovat. Mluvčí Cendis Radka Nastoupilová před časem řekla, že se firma snaží šířit informace o oficiálním prodeji vinět různými kanály. „Co se týká takzvaných šedých prodejů, ty nedokážeme odhadnout. Většina těchto e-shopů je zahraničních, proto na neoficiální distributory upozorňujeme nejen tuzemské uživatele, ale i ty z okolních zemí. Z úrovně ministerstva dopravy byly odeslány dopisy na ministerstva sousedních států a také na zahraniční automotokluby se žádostí o publikování a upozornění občanů v dané zemi.“

A nejde jen o pár drobných, o které je dálniční známka dražší. Problém je v tom, že motoristé na neoficiálním e-shopu fakticky předávají své platební údaje neznámým stranám a ty si s nimi mohou naložit tak, jak uznají za vhodné. A to v dnešní převážně elektronické době není nic bezpečného.

Kde koupit a nenaletět?

V prvé řadě doporučujeme dálniční známku koupit ještě před cestou. Budete více v klidu a spíše si všimnete případné nesrovnalosti. V Česku je pro nákup elektronické dálniční známky zřízen oficiální e-shop, který najdete na webu edalnice.cz. Žádný jiný online prodej není státem schválen. Na tomto webu také najdete odkazy na oficiální prodejní místa jednotlivých evropských států. My vás ale na ně odkážeme přímo.

Elektronické dálniční známky mají také na Slovensku, přičemž jediný oficiální prodejní kanál najdete zde. Slováci mají v nabídce známku 10denní (12 eur/cca 285 Kč), 30denní (17 eur/cca 403 Kč) a roční (60 eur/cca 1 425 Kč).

Známku budete potřebovat i na rakouských dálnicích. 10 denní známka vyjde na 9,9 eur, tedy zhruba 235 Kč. Známka na dva měsíce 29 eur, tedy 690 Kč a roční na 96,4 eur, což vyjde na v přepočtu asi 2 300 Kč.

Ovšem právě při nákupu rakouské dálniční známky (oficiální e-shop najdete zde), je potřeba mít se na pozoru. Jejich prodejní systém má malý háček. „Při nákupu budete dotázáni, zda nakupujete jako soukromý spotřebitel nebo podnikatel. Doporučujeme vybrat volbu ‚Jsem podnikatel‘, neboť při nákupu jako soukromý spotřebitel nelze známku koupit s okamžitou platností (kvůli 14denní lhůtě pro vrácení zboží), ale s platností nejdříve 18 dní po nákupu. Pokud známku koupíte jako podnikatel, její platnost je okamžitá. Údaje potřebné pro nákup jsou stejné jako u soukromého spotřebitele (tzn. nemusíte zadávat IČ ani DIČ),“ vysvětluje Cebia.

Kdo plánuje výlet do Maďarska, může si známku koupit na oficiálním online prodejním místě, které najdete zde. Maďaři nabízí 10denní známku za 5 500 forintů, tedy zhruba 351 Kč. Měsíční vyjde na 8 900 forintů, tedy přibližně 570 Kč. A roční na 49 190 forintů, tedy asi 3 140 Kč.

S nákupem slovinské dálniční známky se setká skoro každý, kdo jede na dovolenou do Chorvatska. Jakkoliv je touto cestou dálniční úsek velmi krátký, ceny nejsou z nejnižších. Na oficiálním e-shopu, který najdete zde, vyjde 7denní známka na 16 eur, tedy asi 380 Kč. Měsíční je za 32 eur, tedy 760 Kč a roční 117,5 eur, tedy přibližně 2 800 Kč.

 
 
Autor: Anna Russová, pro iDNES.cz

Zdroj: idnes.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.