Prevence či postup, jak z toho ven, jsou přitom relativně jednoduché a rychlé. Jejich zanedbání může napáchat větší škody, než si myslíte. Zejména na zamrzlé ostřikovače přitom často přijdeme až během jízdy.
Určitě to už zažil každý z nás. Přicházíte k autu parkující celou noc venku a už z dálky vidíte jeho námrazou obalenou karoserii. Zejména, pokud jste ho neodstavili předchozí večer, ale na parkovišti stojí déle, automaticky to znamená námrazu i na čelním skle. V takovém případě si při odstraňování ledu ze skla nezapomeňte všimnout i stavu stěračů. Jejich lišty jsou totiž často také přimrzlé ke sklu a pokud je před prvním ranním použitím “neodlepíte” od skla, hrozí poškození elektromotoru stěračů, jeho elektrické pojistky (která je většinou navázána i na nějaký jiný elektrický spotřebič), či zbytečné zničení pryžové stěračové lišty.
Chemie je nejrychlejší
Pokud mohu poradit, nejrychlejším a nejúčinnějším způsobem je použití rozmrazovacího “spreje”. Stačí nastříkat na zamrzlé sklo, chvilku počkat a účinný prostředek nám rozmrazí nejen sklo, ale také “přilepené” stěrače. Pak stačí už jen setřít okno a je vyřízeno. Předtím je však užitečné preventivně zvednout stěrače od skla, aby stěrače skutečně povolily.
Zda se tomu někdo směje, nebo ne, proti přimrznutí stěračů o sklo pomáhá i tradiční a osvědčený trik našich otců s novinami (či jiným materiálem) na čelním skle. Pokud je večer stěrači přitiskneme na sklo, ráno nám pod nimi většinou zůstane čisté sklo a stěrače nejsou přimrzlé. Rozhodně se vyhněte násilnému trhání přimrznutých stěračů ze skla, je téměř jisté, že si přitom zničíte jejich gumovou lištu, která přestane plnit svou úlohu a sklo již nebude rovnoměrně stírat po celé ploše. Totéž platí i o polévání promrzlého skla teplou vodou, v praxi tím spíše riskujete prasknutí čelního okna. Zmrzlé okno určitě nepolévejte teplou vodou!
Autor: Vojtěch Koval
Zdroj: autojournal.cz