Pravidla silničního provozu v zahraničí

V zahraničí někdy panují přísné mravyPravidla silničního provozu se v zahraničí mohou od těch našich výrazně lišit. Abyste věděli, s čím se na cestách můžete setkat a neměli jste zbytečně zkaženou dovolenou, připravil pro vás ÚAMK přehled těch nejdůležitějších informací.

Itálie
V letních měsících (od 15. května do 15. října) můžete jet na zimních nebo celoročních pneumatikách jen tehdy, když tyto pneumatiky mají index rychlosti, který odpovídá nejméně hodnotě stanovené v technickém průkazu vozidla.

Pokud vám v Itálii během řízení naměří více než 1,5 promile alkoholu, počítejte nejen s vysokou pokutou, ale i se zabavením vozidla, jste-li jeho majitelem.

Do center měst smějí na základě zón s omezeným provozem (ZTL / Zona a Traffico Limitato) vjet často pouze majitelé nemovitostí z přilehlých oblastí. Ostatní řidiči zde proto musí pozorně sledovat značky a řídit se jimi, jinak jim hrozí vysoké pokuty. Kromě toho pozor na linkové autobusy – ty mají v Itálii vždy přednost.

Dánsko
I tady může řidič přijít o své auto v případě požití nadměrného množství alkoholu. Hranice zde leží u 2,0 promile.

Francie
Na semaforech ve Francii se setkáte s několika odlišnostmi: červené světlo ve tvaru kříže na zadní straně semaforu v protisměru ukazuje, že z druhé strany je červená. Při zelené ve vlastním směru můžete odbočit doleva, chodci však mají přednost.

Rakousko
Pokud při dopravní nehodě s věcnou škodou zavoláte policii, ačkoli si účastníci nehody mohou své údaje vyměnit i sami mezi sebou, počítejte s poplatkem (poplatek za nahlášení nehody) ve výši 36 eur.

Švýcarsko
Dopravní přestupky, zejména překročení rychlostního limitu, jsou zde trestány velice přísně. Například při překročení rychlosti o 40 km/h a více v zóně s rychlostním limitem 30 km/h nebo při překročení povolené rychlosti o 80 km/h na dálnici hrozí nejméně roční vězení.

Slovinsko
Kdo dostane pokutu, měl by ji hned zaplatit. V opačném případě hrozí cizincům zabavení osobních dokladů i vozidla nebo vzetí do vazby.

Pozor také na semaforech – zastavit musíte už na oranžovou.

Chorvatsko
Nehody se vždy musí nahlásit policii. Vozidla, která jsou viditelně poškozená, smějí pak zemi opustit jen s policejním potvrzením škody.

zdroj: ÚAMK

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.