Před nastartováním motoru je vhodné krátké rozsvícení světlometů na 10 až 30 sekund

Jak posílit autobaterii pro startování v zimě a chladném počasí s lehkými mrazy? Jednoduše, stačí na krátký čas zapnout přední světla.

Zimní období je pro řidiče a majitele aut specifické, přináší řadu unikátních situací, a také pro chladné období typických problémů.  Jedná se tradičně o nadměrnou vlhkost v kabině nebo třeba problémy a autobaterii. Ta, i když je nová či zánovní může vykazovat potíže s napájením. Existuje jedno lidové řešení spojené s aktivací předních světel. Zimní potíže s autobaterií souvisí s chemickou podstatou zařízení, to může za zimy či mrazu zcela ztratit náboj.

Potíže v zimě mohou mít i auta s novou baterií

Komplikované je startování zejména když je v klikové skříni minerální nebo polosyntetický olej. Za studena se zvyšuje jeho hustota, to zhoršuje rotaci klikové hřídele a baterie pak jen obtížně napájí startér. Už několik dekád používají řidiči pro optimalizaci chemických procesů v baterii jednoduchou metodu, rozsvícení světlometů před nastartování motoru.

i

U starších baterií mohlo docházet kvůli náhlému rozběhovému proudu k deformaci desek, a tím k nežádoucím problémům. Krátký odběr před startem pomáhá připravit baterii k dalšímu záběru. Ovšem i u moderních zařízení je tato metoda stále vhodná. Pokud řidič krátce zapne světla, prodlužuje životnost baterie a zlepšuje její výkon.

Dlouhé svícení není vhodné, napětí opět poklesne

Jak dlouho by ale měly světlomety před startováním svítit? Podle dostupných zdrojů založených na pokusech s několikaletou baterií zhruba desetisekundové zapnutí světel sníží odpor o tři procenta a zvýší počáteční proud o pět ampér. To je na starší baterií velmi dobrý výsledek, každá snížení odporu zvyšuje pravděpodobnost úspěšného nastartování motoru.

i

Prodloužení předpětí pomocí svícení může v rámci zhruba půlminutového intervalu ještě odpor ponížit, u delšího času by však pravděpodobně došlo k poklesu napětí. Je tedy vhodné před startováním zapnout světla na 10 až 30 sekund, Nicméně tento způsob nenahrazuje pravidelnou kontrolu autobaterie, dobíjení, servis dalších komponent startovacího systému a pořízení nové autobaterie za již nefunkční.

Autor: Martin Sedláček

Zdroj: SmartTribute, autozive.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.