Přehledně: S jakou kvalitou zdravotní péče se lze setkat v oblíbených destinacích

Úroveň zdravotní péče v zahraničí je často jiná než ta, na kterou jsme zvyklí u nás v České republice. V oblíbených, nejčastěji navštěvovaných destinacích se můžete setkat se snahou místních zdravotnických zařízení vydělat na potížích turistů.

Ve spolupráci s odborníky z ERV Evropské pojišťovny přinášíme přehled úrovně zdravotní péče i případných problémů, které vás mohou potkat v případě zdravotních potíží ve třech nejoblíbenějších destinacích Čechů.

Egypt: Pozor na falešnou asistenci

Pokud vás postihnou zdravotní problémy v Egyptě, obratem kontaktujte asistenční službu, ideálně z vlastního telefonu.

„Zaznamenali jsme totiž nové druhy podvodů, kdy hotelový lékař zavolá sám a spojí klienta s falešnou asistencí, která potvrdí, že zaplatí, ale pak to musí uhradit klient,“ upozornil Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny. Navíc hrozí časté nebezpečí, že se pacient dostane do neprověřených rukou nedostudovaných lékařů a cena za ošetření je několikanásobně nadsazená.

Snahu místních vydělat na turistech v případě potíží potvrzuje případ klienta se zánětem středního ucha, které se obvykle řeší antibiotickými kapkami do ucha. Hotelový lékař ale udělal navíc dvě kontrolní „vyšetření“, pacientovi aplikoval pět injekcí, dvoje kapky do ucha a dávku antibiotik. Za takto účelovou „léčbu“, která zbytečně zabrala tři dny, si naúčtoval 770 eur (zhruba 20 tisíc korun), které si velmi nevybíravým způsobem vymohl od klienta.

 

Kdyby muž vše řešil přes asistenční službu, ošetřili by ho kvalifikovaně v prověřené klinice, bez opětovných návštěv lékaře. Výrazně nižší by byla pochopitelně i celková cena ošetření, která se pohybuje v rozmezí 75 až 120 eur (zhruba 1900 až tři tisíce korun).

„Vůbec největší pozor bychom si v Egyptě měli dát na kvalitu zdravotnictví ve veřejných nemocnicích, kde je v porovnání s Českou republikou zhruba pětkrát nižší úroveň péče,“ doplnil Divoký. Jak dále dodal, v prověřených klinikách je péče srovnatelná s naší. Co se týče dostupnosti lékařské péče v nejoblíbenějších lokalitách Egypta, v Hurghadě je situace lepší než v Marsa Alam, která je původně malou rybářskou vesnicí.

Turecko: Lékař pacienta v hotelu neošetří

V Turecku je mnoho nemocnic sdruženo v jedné velké síti. Stejně jako v Egyptě se i zde můžete setkat s tím, že zdravotnické zařízení bude uměle prodlužovat léčbu, aby z pacienta vytáhlo co nejvíce peněz.

Opět tedy platí, pokud budete potřebovat lékařskou pomoc, nejprve kontaktujte asistenční službu. Také je nutné počítat s tím, že v Turecku lékaři nejezdí do hotelů, nýbrž raději pošlou auto pro pacienta.

Kvalita zdravotní péče je v Turecku vyšší než v Egyptě. Soukromé, pojišťovnou prověřené kliniky mají srovnatelnou úroveň péče jako u nás. Ostatní zdravotnická zařízení poskytují v porovnání s ČR o 30 až 40 procent nižší kvalitu.

Řecko: O pacienta v nemocnici se musí postarat rodina

V řeckých nemocnicích je zásadním problémem velký nedostatek sester. Běžně se proto o pacienty po dobu léčby starají členové rodiny nebo známí.

Z důvodu nedostatku personálu je zároveň nutné počítat s delšími čekacími lhůtami ve státních nemocnicích. Bohužel i zde se objevují ne vždy plně kvalifikovaní lékaři.

Autor: bab, Novinky
 
Zdroj: novinky.cz
 
 
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.