Přestupky, které na silnici pácháme nejčastěji

Ještě do dnes jste se mohli považovat za slušné řidiče, kteří nikdy nechybují a hlavně nikdy neudělali žádný přestupek.

Tímto článkem vás vyvedeme z omylu, neboť každý z nás, i když si to neuvědomuje, ať už nevědomky nebo ne, páchá na silnicích dopravní přestupky, které ovšem nebývají často potrestány. Například jste si opravdu jistí, že jste pokaždé použili blinkr, když jste chtěli změnit jízdní pruh? Odborníci z ÚAMK sestavili žebříček dopravních přestupků, kterých se řidiči dopouštějí, aniž by si to uvědomovali. My jsme z tohoto žebříčku vybrali právě pět přestupků, kterým se podíváme blíže na zoubek.

Změna jízdního pruhu bez použití blinkru

Pojďme se hned ze začátku podívat na prohřešek, o kterém jsme se zmiňovali v úvodu článku. Tak schválně, jak jste si odpověděli na tuto otázku? A´t už se zatím skrývá lenost nebo jen nepozornost, je velice nešvar českých řidičů. Není třeba připomínat, že použití směrových světel, tedy blinkrů, je ze zákona povinné. Pokud si myslíte, že používání blinkru je zbytečné a otravné, budete v lepším případě považován za řidiče, který je nepředvídatelný a nebezpečně manévruje. V tom horším se může stát, že řidiče za sebou přinutíte prudce brzdit a při stížené trajektorii i bourat, jste to vy, kdo bude platit pokutu a budete se moci modlit, aby dotyčný za vámi byl v pořádku.

Jízda se zapnutými mlhovkami

Často si ťukám na čelo, když potkávám na svých cestách řidiče se zapnutými mlhovkami, často to bývá když se stmívá, přitom mlha je možná tak na severním pólu. Podzim je jak vyšitý k otestování řidičů, jak správně mají používat mlhovky. Řekněme, že taková větší polovina, je používá jak nemá, tedy v případě, kdy nemá. Někteří raději už předběžně zapínají mlhovky při mizerném počasí, bohužel to je k tomu neopravňuje. Pojďme si připomenout, kdy správně se mají mlhová světla opravdu zapnout. Mlhová světla můžeme použít v případě, kdy se viditelnost sníží na 50 metrů a méně, auto by zároveň nemělo jet rychleji než 50 km v hodině.

Stopka? No a co

Člověk by řekl, že i děti v mateřské školce, ví lépe, co znamená značka stop, než řidiči automobilů. Pro ty méně znalé, jedná se o takovou značku, která vás upozorňuje, že máte zastavit, před tím než vjedete na hlavní komunikaci nebo křižovatku. Ať už jste sebelepší řidiči, na stopce, byste měli zastavit vždy. I v případě, že si myslíte, že z druhé strany nic nejede a ještě líp, aniž byste se na tu druhou stranu vůbec podívali, zdali tam něco jede. Respektujte tuto dopravní značku a neohrožujte ostatní řidiče. Ani ne minutové zdržení, vám neublíží. Nezapomeňte, že pokud vás policisté chytnou, jak jste tuto značku ignorovali, hrozí vám pokuta až 2500 Korun českých, no nechtěli byste si za tuto částku koupit raději něco pěkného na sebe?

Na parkovišti jako na silnici

Jak víte, parkoviště obchodních domů nejsou veřejnou komunikací, nýbrž soukromým pozemkem. Předpokládá se tedy, že se na takovém parkovišti, nebudete chovat, jak utržený ze řetězu. Pokud se na parkovišti stane přeci jen nějaká nehoda, policisté budou nehodu posuzovat ,tak jako by se stala na veřejné komunikaci. Nezapomínejte také na to, že parkoviště patří mezi místa, kde se zásadně dodržuje pravidlo pravé ruky, přejdete tak nechtěným oděrkům na laku a zbytečným hlučným klaksonům aut a děsivých brzdných drah.

Trestání pomalejších

Ruku na srdce, kdo z vás to někdy neudělal? Před námi se jako svatoušci opravdu tvářit nemusíte, nebudeme vás nikterak soudit, ale správné to taky není. Všichni takové řidiče dobře známe. Takový řidič se na silnici táhne jako smrad, pomalu se rozjíždí a než na něco zareaguje, chvíli to trvá. Zdržuje tím ostatní, kteří spěchají. Čeští řidiči v takovém případě většinou uvažují tak, že takového řidiče prostě ztrestají, aby se probral. Problikávání a troubení, je na denním pořádku. Avšak i takové „nevinně“ se tvářící tresty od zkušenějších řidičů jsou absurdní a hlavně trestné. Takže až zase příště potkáte pomalejšího řidiče, nejdřív se zhluboka nadechněte a napočítejte do deseti, než k trestání použijete svou horkou hlavu. Jak by v takové situaci bylo vám, kdyby vás někdo ještě víc znervózňoval zběsilým troubením?

 

Autor: Vojtěch Koval

Zdroj: autojournal.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.