Převážíme děti v autě: Jak oblékat děti do autosedačky?

Víte, jak správně obléknout dítě do auta?

ejména v zimním období, kdy klesnou teploty vzduchu k nule, nastává otázka, jak správně oblékat děti nejen pro venkovní prostředí, ale také při převozu autem. Střídající se studené a teplé počasí na začátku jarních měsíců pak tuto problematiku rodičům vůbec neusnadňuje.

Správné oblečení však má významný vliv nejen na komfort dítěte při jízdě autem, ale také na bezpečnost při případné dopravní nehodě. A bezpečnost našich nejdražších je na prvním místě.

Přesto spousta rodičů dělá velké chyby. A nutno si přiznat, že je pácháme v první řadě sami na sobě. Jen si vzpomeňme, kolikrát je člověk líný neustále se vysvlékat a oblékat do bundy, aby se mu komfortně řídilo, zvláště, když jede „jen za roh“.

Je to vcelku pochopitelné. Nejprve vyrazíte z domu do zimy, abyste hned nasedli do vymrzlého interiéru vozu. A jelikož topení i vyhřívané sedačky či volant mají jistý náběh, než začnou pořádně zahřívat tělo, zůstanete oblečení v tlusté zimní bundě a navíc třeba s rukavicemi.

Vysvléknout se za takových podmínek se chce jen málokomu. A pak, když na chvilku odskočíte z auta, se opět oblékat… Nejezdíte-li z garáže do garáže, je velmi snadné podlehnout tomuto nešvaru, i když víme, že to není úplně ideální. Bohužel totéž děláme jako rodiče i svým dětem. Přitom je to nebezpečný zlozvyk.

Při jízdách trvajících jen několik minut bývá mnoho dětí usazeno do sedaček v tlusté bundě. Někteří rodiče jsou dokonce schopní své odrostlejší školou povinné děti usadit do sedačky třeba s batohem!

„Bezpečnostní pás pak nemůže těsně přiléhat k tělu dítěte a batoh může zabránit správné funkci bezpečnostního zádržného systému úplně,“ vysvětluje Franz Peleska, odborník ze společnosti Cybex, předního českého výrobce dětských autosedaček.

Přestože se jedná o jízdu na krátkou vzdálenost, typicky jen pár minut do školy, nikdy byste neměli zapomínat, že bezpečnost je prioritou od okamžiku, kdy se rozjedete. Jak tedy na to? Když už sedíte vy nebo vaše dítě v zimní bundě a není jiná možnost, po zapnutí bezpečnostního pásu jej ještě jednou rukou pořádně dotáhněte.

S menšími dětmi či batolaty je situace o něco složitější. Co ale dělat, když by malé dítě ideálně nemělo vůbec cestovat v tlusté kombinéze? Lepší je dítě obléknout do více tenčích vrstev a přikrýt dekou. „Aby autosedačka mohla řádně plnit svou funkci, bezpečnostní pás musí těsně přiléhat k tělu dítěte. Dítě může vystavit riziku už třeba tlustá zimní kombinéza nebo péřová bunda, natož školní batoh,“ vysvětluje Franz Peleska, odborník ze společnosti Cybex, předního českého výrobce dětských autosedaček.

Vyrážíte-li na delší cestu, např. na dovolenou, je vhodné interiér vozu předem připravit a vyhřát na ideální teplotu kolem 21 až 22 °C. Dítě potom do sedačky usadíte v jedné vrstvě oblečení a ideálně také bez fusaku, aby mělo co nejvíce prostoru k pohybu.

To ovšem neplatí pro bezpečností pásy. Nezapomeňte je tedy vždy dotáhnout akorát, aby dítě neškrtily, ale také aby nebyly volné. Potom by neplnily svůj účel.

 

Autor: Hugo Kottás

Zdroj: autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.