Přibalte si na dovolenou: přehled pokut v zahraničí

Pomalu se nám uvolňují pravidla pro cestování po Evropě autem. Proto je dobré si připomenout pár základních pokut, které můžete v zahraničí zaplatit, když porušíte tamní legislativu.

Limity alkoholu za volantem

Drtivá většina zemí má limit alkoholu u neprofesionálních řidičů posunut k hranici 0,5 promile. Řadíme mezi ně Belgii, Bulharsko, Dánsko, Německo, Finsko, Francii, Řecko, Skotsko, Irsko, Island, Itálii, Chorvatsko, Lotyšsko, Lucembursko, Maltu, Nizozemsko, Rakousko, Portugalsko, Švýcarsko, Slovinsko, Turecko a Kypr. Hranice 0,3 promile je uzákoněna v Bosně a Hercegovině a Srbsku a 0,2 promile najdete v Norsku, Polsku a Švýcarsku. Nulová tolerance platí u nás, v Rumunsku, na Slovensku a v Maďarsku.

Řízení pod vlivem alkoholu

Za předpokladu, že řidič jede s větším množstvím alkoholu, než je v dané zemi povoleno, vystavuje se sankci. Ve Francii pokuty začínají na 135 eurech, na Slovensku od 200 eur, ve Slovinsku od 300 eur, v Chorvatsku od 400 eur, v Norsku od 490 eur, v Německu můžeme dostat pokutu od 500 eur, v Itálii policie začíná pokutou 535 eur a ve Švýcarsku od 545 eur.

Jízda bez pásů

Každý, kdo si zapomene zapnout bezpečnostní pás, se vystavuje určité sankci. Například v Polsku zaplatíte pokutu 25 eur, v Německu nebo Maďarsku 30 eur, v Rakousku od 35 eur, na Slovensku od 50 eur, v Itálii od 85 eur a v Chorvatsku a ve Francii shodně 135 eur.

Telefonování za volantem

Každý, kdo volá za jízdy bez systému handsfree, může očekávat sankci ze strany policie. Například v Polsku 45 eur, v Rakousku 50 eur, na Slovensku sankce začíná na 100 eurech, ve Slovinsku je to 120 eur, v Chorvatsku nebo Francii nejméně 135 eur, v Itálii 165 eur a ve Španělsku nejméně 200 eur.

Špatné parkování

Pokud své vozidlo zaparkujete nesprávně, na neoprávněném místě či bez parkovacího lístku, vystavujete se pokutě. Ta je často splatná prostřednictvím složenky, kterou najdete u pokutového bločku. Například v Polsku a Francii jsou sankce od 20 eur, na Slovensku od 30 eur, ve Slovinsku a Chorvatsku od 40 eur, v Itálii od 45 eur a v Německu od 10 do 70 eur.

 
 
Autor: Petr Jankov

Zdroj:idnes.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.