Přicházejí zelené pneumatiky

Na všechny motoristy čeká od 1. listopadu významná změna – značení pneumatik. Při nákupu tak naleznete na jednom štítku souhrn nejdůležitějších parametrů příslušné pneumatiky.

Toto opatření má podporovat prodej tzv. „zelených pneumatik“, což jsou pneumatiky s nejvyšší úrovní hospodárnosti a dalších důležitých provozních vlastností. Iniciativa Evropské komise má vést ke snížení emisí a ke zvýšení bezpečnosti i komfortu všech cestujících.

Výrobci pneumatik musí od listopadu zavést značení pneumatik podle efektivity, které funguje na stejném principu jako energetické štítky u domácích spotřebičů. V praxi to znamená zařazování pneumatik do tříd od nejefektivnější kategorie A až po nejhorší kategorii G. Zákazníci díky tomu na první pohled uvidí, které pneumatiky spotřebují nejméně paliva, mají nejnižší hlučnost a zároveň nejlepší přilnavost na mokré vozovce. Výzkum společnosti LANXESS, která dodává speciální materiály pro gumárenský průmysl, ukázal, že pneumatiky se na celkové spotřebě paliva podílejí až 30 %. U nákladních vozidel tak reálně spotřebují každou třetí nádrž paliva právě pneumatiky. Označováním pneumatik se EU snaží snížit spotřebu paliv a zároveň chránit životní prostředí.

Syntetický kaučuk, který je pro výrobu zelených pneumatik klíčový, má zajímavou vlastnost. Dokáže snížit valivý odpor a hluk pneumatik, přičemž zároveň zvyšuje přilnavost k povrchu vozovky a prodlužuje jejich životnost. Snížení valivého odporu má příznivý vliv na spotřebu automobilů. V důsledku toho dochází ke snížení množství výfukových plynů produkovaných silniční dopravou. Pneumatiky vyšší třídy tak poskytují lepší jízdní vlastnosti a zároveň snižují spotřebu automobilů, což je při současné ceně paliv klíčové.

Pokud byste si chtěli vypočítat úsporu se zelenými pneumatikami, můžete vyzkoušet aplikaci společnosti Lanxess s názvem Save fuel (Šetřete palivo). Tato aplikace dokáže na základě informací o Vašem autě a způsobu jízdy přesně vypočítat ušetřené peníze i emise. Aplikace Save fuel je dostupná na internetu a mobilních zařízeních, zároveň je možné si stáhnout její mobilní verzi dostupnou pro iOS. Úsporu si tak můžete kdykoliv vypočítat na svém mobilu či tabletu. A navíc, aplikace umožňuje i další užitečné funkce, jako například upozornění na uplynutí parkovací doby či upomínku na přehlídku vozidla.

Zdroj: auto.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.