Proč se cena benzínu už tak moc neliší u jednotlivých čerpacích stanic? Jde o psychologické obchodní oklamání

Cenové rozdíly jednotlivých čerpacích stanic se dostávají na minimum. Za skutečností však stojí jedna velká psychologická bariéra.

Každý řidič již určitě mnoho let ví, kde je v jeho okruhu benzín levnější a kde dražší. V současné době se však tyto cenové rozdíly čím dál tím více snižují. Například v blízkosti dálnic již pohonné hmoty nejsou dražší než ve městech a v blízkosti nákupních center již také nejsou nejlevnější. Jednotlivé čerpací stanice se tak snaží být na tom stejně jako jejich konkurenti. A to z jediného důvodu, který je pro řidiče již psychologickou bariérou – cena.

Benzín je u všech čerpacích stanic stejný  

Pokud jste v poslední době cestovali po České republice, možná jste si všimli, že všechny čerpací stanice nabízejí pohonné hmoty prakticky za stejnou cenu. Nezáleží na tom, zda se jedná o značkovou nebo méně známou benzinku u dálnice nebo u nákupního centra. Rozdíl, pokud vůbec je nějaký, je tak či onak opravdu malý. Proč tomu ale bylo v minulosti naprosto jinak? 


i

V současné době je tankování ve městě o pár haléřů dražší než na dálnici. Velké supermarkety, které dříve lákaly zákazníky svými cenami pohonných hmot, již totiž nejsou konkurenceschopné vůči ostatním čerpacím stanicím. To vše je však způsobeno jednou důležitou skutečností: stropem, kterého dosáhly ceny pohonných hmot. Někteří tak již nejsou schopni jít pod určitou hranici, jiní ji zase nechtějí překročit. Je to proto, že vědí, že by byla prolomena určitá psychologická bariéra a nikdo by již nechtěl v daném místě tankovat.

Menší cenové rozdíly pravděpodobně vydrží delší dobu

Při zachování dřívějších disproporcí by dnes benzin 95 na dálnicích stál cca 35 korun za litr. Čerpací stanice se však obávají, že s takovou marží by poptávka výrazně klesla a řidiči by se poohlédli po jiných řešeních. Není třeba nikoho přesvědčovat, že Češi by si nějakým způsobem neporadili. Přeci jen jsme velmi vynalézavý národ.  


i

Řidiči, kteří často jezdí po dálnicích, by se tak neměli obávat, že budou platit den ode dne mnohem více za litr benzínu. Pravděpodobně však ani nadcházející snížení cen pohonných hmot zpočátku nepovede k větším cenovým rozdílům. Hodně však záleží na majitelích, kteří se snaží vyvážit své marže v závislosti na lokalitě, ve které se jejich čerpací stanice nachází.

 

Autor: Jaroslav Novčák 

Zdroj: Motor1

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.