Prodali jste auto a nový majitel jej nepřepsal na sebe? Poradíme, jak se vyhnout problémům

„Co mám dělat, když mi chodí pokuty za vozidlo, které jsem již prodal?“ Na to se ptá stále více lidí, když prodali svoje auto, jenže nový majitel na sebe auto nepřepsal. Co v takové chvíli můžete dělat?

Než se dostaneme k samotné odpovědi, musíme si říct, že dle § 10 zákona 361/2000 Sb. je PROVOZOVATEL vozidla povinen zajistit, aby s vozidlem nikdo nepáchal dopravní přestupky, protože jinak se vystavuje pokutě v podobě Výzvy k úhradě určené částky, což asi všichni znáte, když projedete pod radarem a následně Vám přijde dopis s Výzvou. Máte možnost buď uhradit pokutu, nebo sdělit řidiče, kterého pak úřad může ohledně přestupku kontaktovat.

Obecně ale platí, že pokud se Vámi uvedený řidič k přestupku nedozná, má úřad právo se vrátit s pokutou k provozovateli. Toto potvrdilo i rozhodnutí Ústavního soudu z 16. 5. 2018. Z toho plyne, že provozovatel musí uhradit danou pokutu.

 

Nyní se dostaneme tedy k samotné problematice přepisu vozidla, kdy nám zákonodárci zrušili možnost odhlášení vozidla a nahradili jej rovnou přepisem na nového majitele. Tato úprava měla mít za následek vyčištění registru vozidel od vraků a tzv. „polopřevodů“, tedy vozidel, která si na sebe nový majitel nepřihlásil.

Bohužel zákon se změnil, ale lidé ne. Proto se často stává, že prodávající dá kupujícímu plnou moc pro přepis a ten se na celý proces následně vykašle. Stane se sice majitelem, ale není uveden v registru vozidel, který je určující pro udělování pokut, hlídání povinnosti o zákonném pojištění vozidla atd.

Jak se tedy vyhnout tomu, aby Vám nechodily pokuty za prodané vozidlo, nebo abyste se nedostali do problémů a vymáhání sankcí od ČKP? Vozidlo při prodeji rovnou přepište, nebo si ponechte velký technický průkaz a protokol o evidenční kontrole a přepis si zařiďte společně s kupní smlouvou.

Pokud už necháváte kupujícího odjet s doklady, udělejte si před samotným prodejem alespoň evidenční kontrolu, díky které ještě máte šanci (do 30 dní od jejího provedení) vozidlo přepsat na kupujícího.

Co dělat, pokud už ovšem nastala situace, že vozidlo odjelo, dokumenty s ním a nový majitel se nemá k přepisu? Zde nastupuje úřad, u kterého je potřeba situaci nahlásit, a ta se následně řeší správním řízením na základě § 8a zákona 56/2001 Sb., kdy je nový majitel vyzván, aby dodal potřebné dokumenty k převodu a ten se dokončil pod hrozbou pokuty.

Zároveň s tím se ovšem rozběhne správní řízení i s prodávajícím, který má také povinnost zajistit přepis vozidla, a ten tak dostává pokutu, protože není schopen doložit potřebné doklady pro přepis, když je předal kupujícímu při prodeji.

Pokud tato varianta není účinná, je potřeba se obrátit na soud v rámci občanskoprávního řízení, kdy rozhodnutím soudu může být opět kupci nařízeno, aby vozidlo v registru vozidel převedl na sebe pod hrozbou ještě vyšších sankcí.

Toto jsou tedy oficiální cesty, jak docílit přepisu vozidla na kupujícího. Existují samozřejmě i ty, které nejsou oficiální a jsou za hranou zákona, ale mohou být účinná. Tímto ovšem nikoho nenabádáme k tomu, aby tak učinil a znovu upozorňujeme, že jsou NEZÁKONNÉ.

Jedná se o variantu, kdy víte, kde vozidlo stává, a sundáte z něj jednu z RZ. Vozidlo se tím stává neprovozovatelné a nový majitel si musí dojít na úřad pro nové RZ, aby s vozidlem mohl začít znovu jezdit. Zároveň je zde ovšem riziko nejenom postihu za odcizení RZ, ale také jako provozovatel odpovídáte za to, že se z vozidla nestane autovrak a že případně dojde k jeho ekologické likvidaci, kdy se opět řeší, kdo je v registru, nikoliv kdo je majitelem podle kupní smlouvy.

Závěrem, jak můžete vidět, tak se jedná opravdu o kruh zla, které vytvořili naši zákonodárci tím, že se snažili něco zlepšit a vybrat více pokut. Proto při prodeji i koupi vozidla buďte obezřetní a raději přepis udělejte hned, než abyste spoléhali na protistranu.

Pravniochranaridicu.cz

 

Autor: Tomáš Blecha

Zdroj: autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.