Do roku 2017 se na celém světě bude ročně prodávat 36 milionů osobních vozů s motory přeplňovanými turbodmychadly, což je o 80 % více než dnes. Tvrdí to studie firmy Honeywell Transportation Systems, která turbodmychadla vyrábí.
V loňském roce se přitom na světě prodalo asi 20 milionů aut s přeplňováním turbodmychadly, což byla čtvrtina všech prodaných vozů. V roce 2017 má mít podle této studie alespoň jedno turbo 40 % prodaných automobilů.
Podle Petera Hilla, viceprezidenta společnosti Honeywell pro marketing a management produktů, bude počet turbodmychadlem přeplňovaných motorů růst díky tomu, že splňují potřeby zákazníků z různých koutů světa a zájemců o vozy různých segmentů.
Výhodou turbodmychadel je dle Hilla i to, že nabízejí kombinaci nižší spotřeby paliva a výkonu za přijatelnou cenu.
Další nárůst prodejů vozů s turbodmychadlem můžeme očekávat v Evropě, a to především kvůli stále přísnějším emisním normám. Evropská unie volá po snížení emisí CO2 o 30 % do roku 2020.
Už nyní jsou turbodmychadla na starém kontinentu běžně rozšířena, a to především díky zdejší oblibě turbodieselů. Loni bylo v Evropě vybaveno turbem 67 % nových aut, což odpovídalo 12,9 milionu aut. Do roku 2017 má podle odhadu firmy Honeywell turbodmychadlem disponovat více než 85 % nových automobilů (17,4 milionu automobilů).
Turba ale začínají objevovat také ve Spojených státech. Například 80 % modelů z nabídky Fordu bude v blízké době k dispozici i s přeplňovaným motorem z řady EcoBoost.
Také v USA se chystají přísnější emisní pravidla, která snadněji splní právě auta s přeplňovanými agregáty. Do roku 2025 má průměrná spotřeba paliva osobních a lehkých užitkových vozů prodaných v USA činit pouze 4,3 litru na 100 kilometrů.
Honeywell předpokládá, že aut s turbem se bude v budoucnu prodávat více také v Číně a Indii. V nejlidnatější zemi světa má tento počet vzrůst z loňských 2,1 milionu na 6,7 milionu vozů v roce 2017, což má odpovídat čtvrtině prodaných vozů. V Indii se má tento počet více než ztrojnásobit z loňských 900.000 automobilů na tři miliony automobilů v roce 2017.
Zdroj: auto.cz