Psaní SMS zpráv za volantem je třikrát nebezpečnější než alkohol

Psaní krátkých textových zpráv na mobilním telefonu je za volantem až třikrát nebezpečnější, než když je řidič pod vlivem alkoholu.

 

"Při psaní textové zprávy se řidič po dlouhých pět sekund nedívá na silnici. Za tu dobu ujede vozidlo při rychlosti 90 km/h vzdálenost odpovídající délce fotbalového hřiště. Co se v té době děje na silnici, řidič vůbec nevnímá," uvedl šéf BESIPu Roman Budský. Podle něj je to problém hlavně mezi mladými řidiči, protože dvě třetiny z nich si myslí, že mohou psát textové zprávy a zároveň bezpečně řídit.

Při telefonování za volantem je řidič ovlivněn, jako by měl přinejmenším 0,8 promile alkoholu v krvi, což odpovídá více než dvěma panákům čtyřicetiprocentního destilátu. Výzkumy přitom ukázaly, že z pohledu míry rozptýlení je prakticky shodné i telefonování s pomocí sad hands-free.

To totiž funguje odlišně než hovor s dalšími lidmi v autě. Zatímco při komunikaci ve voze spolucestující zpravidla reagují na případné nebezpečné situace a přestávají mluvit, partner na druhé straně telefonu hovoří neustále.

Díky chytrým telefonům navíc řidiči mnohdy za volantem sledují i dění na sociálních sítích. Například v Británii to přiznává každý pátý motorista. "Používání moderních komunikačních zařízení za volantem se celosvětově začíná jevit jako výrazný fenomén negativně ovlivňující úroveň bezpečnosti silničního provozu. Jeho dopad na statistiky nehod spojených se smrtelným či vážným zraněním začíná být srovnatelný s vlivem alkoholu či drog," uvádí BESIP.

Dotykové displeje jsou pohroma

Telefony s dotykovými displeji situaci ještě zhoršují. Uživateli totiž chybí zpětná haptická vazba. Nenahmatá mechanické tlačítko, musí se tedy podívat na displej, kde se požadovaná volba nachází, a sledovat dotyk prstu. To prodlužuje dobu, po kterou šofér nesleduje silnici.

    Pro přiblížení: zkuste si na svém dotykovém telefonu napsat SMSku poslepu. Nejde to. Přitom na starém tlačítkovém telefonu se to po chvilce cviku zvládnout dalo.

Zdroj: auto.idnes.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.