Řidič ve stresu neumí pomoct. Do dvou milionů českých schránek dorazí návod

Je to užitečná karta, kterou si žádný řidič nepřeje použít. Přesto by měl znát, co na ní stojí a v případě nouze se jí řídit. Kartu řidiče pošle do téměř dvou milionů poštovních schránek Česká kancelář pojistitelů v rámci kampaně Vědět znamená přežít.

Až vám na začátku října přijde do poštovní schránky neočekávaná obálka od České kanceláře pojistitelů, neděste se zbytečně. Pojišťovny ve spolupráci s Besipem a Policií ČR rozesílají v rámci celostátní bezpečnostní kampaně „Vědět znamená přežít“ užitečný manuál.

Obrázkový návod se čtyřmi kroky a jasnými instrukcemi je manuálem pro řidiče, které potká porucha či autonehoda, a usnadní jim první sekundy ve stresu, protože stručnou a přehlednou formou radí, jak se zachovat.

„Karty budeme do poštovních schránek distribuovat prostřednictvím České pošty první týden v říjnu. Snažili jsme se vyváženě pokrýt celou Českou republiku, volili jsme především krajská města,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Nová.

První vlnu kampaně „Vědět znamená přežít“ představila Česká kancelář pojistitelů spolu se svými partnery loni v květnu. Po roce a půl na ni teď navázala, aby ještě zvýšila povědomí řidičů o zbytečných nehodách, informovala je o pomoci na lince 1224 a pomohla jim zorientovat se ve správném postupu po havárii.

„Na silnicích stále zbytečně umírají lidé, protože nevědí, jak se chovat po nehodě. Loni jsme připravili Kartu řidiče s přehledným a jednoduchým návodem, kterou by měl mít každý ve svém vozidle. Z průzkumu vychází, že téměř 70 procent řidičů považuje Kartu řidiče za velmi přínosnou. Proto ji rozešleme do 1 800 000 domácností v České republice. Po 200 kusech dostane také každá autoškola v republice, distribuovat ji budou elektronicky i pojišťovny a STK,“ uvedl výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů Jan Matoušek.

Kartu řidiče si stáhněte ZDE

Karta první pomoci

Karta první pomoci

„Pro ty, kterým se karta do schránek, přes autoškolu či STK nedostane, je k dispozici ke stažení na webu,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Nová.

Řidiči ve stresu nevědí, co dělat

Kampaň vychází z údajů týkajících se sekundárních autonehod, ale také z výsledků průzkumu veřejného mínění s důrazem na znalost správného postupu při dopravních nehodách. Podle průzkumu jezdí po českých silnicích stále hodně lidí, kteří nevědí, jak se ve vypjaté situaci těsně po autonehodě zachovat.

Znalost správného postupu při dopravní nehodě se pohybuje zatím jen okolo 23 procent, přestože až 77 procent řidičů tvrdí, že ví, jak správně postupovat v případě autonehody

Většina dotazovaných zároveň uznává, že právě znalost správného postupu dokáže zabránit sekundárním nehodám.

Z průzkumu chování řidičů, který vznikl k bezpečnostní kampani, také vychází, že jen 32 procent řidičů si jako první krok obleče reflexní vestu. 44 procent řidičů neví, do jaké vzdálenosti umístit trojúhelník a 35 procent řidičů by místo odstupu od vozu za svodidla zůstalo na silnici, aby upozornili projíždějící auta.

Čtyři kroky, které mohou zachránit život

 • Oblékněte si reflexní vestu
  Porouchalo se vám auto nebo jste účastníky nehody? Než začnete cokoli dělat, vždy si nejprve oblékněte reflexní vestu. Teprve potom opusťte vozidlo. Při pohybu na vozovce přitom dbejte zvýšené opatrnosti.
 • Umístěte výstražný trojúhelník
  Výstražný trojúhelník umístětenejméně 50 metrů za vozidlo, na dálnici pak alespoň do vzdálenosti 100 metrů. Ujistěte se, že není nikdo zraněný. Pokud je někdo z účastníků nehody zraněný, volejte neprodleně 155 a postupujte podle pokynů.
 • Opusťte vozovku
  Celá posádka vozu musí co nejrychleji opustit vozovku alespoň do vzdálenosti 5 metrů od místa nehody. Osobní věci ponechte ve vozidle! Manipulace s osobními věcmi výrazně zvyšuje riziko zranění. Za toto nebezpečí kabelka nebo peněženka nestojí.
 • Volejte linku pomoci řidičům 1224
  Linka pomoci řidičům zajistí, že motorista dostane od smluvní asistenční společnosti své pojišťovny asistenci nebo odtah v rozsahu, který má sjednaný ve svém pojištění bez nutnosti znát konkrétní asistenční linku. Na provozu linky se podílejí všechny pojišťovny poskytující pojištění vozidel a k němu příslušné asistenční služby pro motoristy na celém území České republiky. Jde o unikátní projekt v celoevropském měřítku. Číslo na linku pomoci řidičům je 1224.

Zdroj: ČKP

Autor: taj, idnes/auto

Zdroj: idnes.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.