Řidiči pozor: Řidičák je pouze na 30 dnů. Nový dokument vyšel v platnost

Řidičský průkaz je možné získat ihned v online aplikaci, má ale omezenou platnost. Naši absolventi mají ale smůlu, počkají si 20 dnů.

Novinky v legislativě související s motorismem nejsou obvykle tím, z čeho by se měli řidiči radovat. Více trestných bodů, dražší dálniční známka, rozšíření omezení rychlosti nebo expanze parkovacích zón s placeným stáním. Jak u nás, tak i u našich zahraničních sousedů. Tak třeba poslední dobou se řidiči v Polsku musí přizpůsobit řadě novinek a změn v pravidlech silničního provozu.

Každý řidič, který projde autoškolou, má řidičák hned

Jednou z těchto významných novinek je zavedení nového dokumentu pro řidiče, který se již týká všech řidičů. Co to za dokument je a jaké jsou jeho důsledky? Věc se týká takzvaného dočasného řidičského průkazu. Od srpna 2023 začal být postupně zaváděn nový dokument pro polské řidiče. Jedná se o dočasný řidičský průkaz, který je k dispozici v mobilní aplikaci mObywatel.

i

Hlavním cílem tohoto nového řešení je umožnit studentům autoškoly řídit téměř okamžitě po složení řidičských zkoušek, aniž by museli čekat na vydání fyzického řidičského průkazu. Tato možnost byla původně dostupná pro kategorie A, A1, A2, AM, B, B1, B+E a T, ale od srpna 2023 se stala dostupnou pro všechny nové řidiče bez ohledu na kategorii. Jak to funguje? Po složení praktické zkoušky zkoušející zaznamená pozitivní výsledek do profilu řidiče v online systému.

Informace jsou následně odeslány do Centrálního registru řidičů (CEK). Jakmile CEK obdrží tuto zprávu, je prostřednictvím aplikace mObywatel žadatel o řidičák upozorněn, že dočasný řidičský průkaz je připraven ke stažení. Po stažení může motorista okamžitě vyrazit na silnici a řídit vozidlo. Je však důležité si uvědomit, že tento dočasný řidičský průkaz má omezenou platnost, a to 30 dnů.

Ráno v autoškole, na oběd už může jet řidič vlastním autem

Tuto dobu by měl řidič využít k přípravě na získání fyzického řidičského oprávnění. Po uplynutí této lhůty bude dočasný řidičský průkaz neplatný, a proto je důležité zajistit si včas vydání trvalého řidičského průkazu. Je nutno poznamenat, že dočasný řidičský průkaz neplatí ve specifických situacích. Patří sem případy, kdy byl odebrán řidičský průkaz, kdy platí zákaz řízení. Jaká je situace u nás v ČR? Žádný dočasný řidičský průkaz neexistuje.

i

Je tady možnost, jak získat nový řidičský průkaz rychleji. Běžná lhůta je 20 pracovních dnů od podání žádosti. Ten, kdo chce získat řidičský průkaz dříve, má šanci ve zkráceném řízení. To trvá 5 pracovních dnů, ale je dražší, vyjde na 700 Kč. Zde je ale výjimka. Jak se píše na webu ministerstva, tak „ve zrychlené lhůtě však není možné vydat řidičský průkaz prvožadateli, který právě složil zkoušky v autoškole“. Proč? Podle vyjádření je s těmito řidičskými průkazy totiž spojena složitější administrativa. Jinak řečeno, v Polsku může de facto ráno žadatel složit zkoušku a během chvíle jezdit. U nás si počká minimálně měsíc.

Autor: Ondřej Komárek

Zdroj: autozive.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.