Šéf dopravní policie chce zpátky možnost zabavovat „malé techničáky"

Leoš Tržil tvrdí, že dopravní policie má mít možnost zabavit malý technický průkaz aut ve špatném technickém stavu. V minulosti už takovou pravomoc policie měla, ale od roku 2001 o ni přišla. Podle šéfa dopraváků toho řada řidičů zneužívá.

 

"My dokážeme auta ve špatném při kontrole odhalit, zabránit v ten okamžik jejich další jízdě. Vozidlo je odtaženo, ale současný stav je bohužel takový, že řidič do něho znovu druhý den nasedne a vyjede," řekl Leoš Tržil.

Ani případná pokuta některé řidiče neodradí, protože podle Tržila by je odstranění závady přišlo dráž.

Proto policie s ministerstvem dopravy připravuje novelu zákona, podle které by znovu mohly hlídky řidičům zabavovat osvědčení o technické registraci, tedy takzvaný malý techničák. Teprve po kontrole, že závadu odstranili, by ho majitelé auta dostali zpět.

ČTK upozornila, že policie má možnost poslat řidiče na technickou kontrolu, kde by mu mohli v další jízdě zabránit. Podle jejích informací ji však využila za posledních pět měsíců pouze čtyřikrát.

Šéf dopravní policie však poukazuje na to, že policisté mohou odeslat auto na STK pouze v případě, že je v zákonem dané vzdálenosti - tedy do osmi kilometrů. Navíc říká, že to policisté vůbec nepotřebují a jen by stanice technické kontroly zahlcovali.

"Například sjeté pneumatiky tak, že na nich není možné dále pokračovat v jízdě, policista pozná a není třeba, aby jezdil na STK," uvedl Tržil a zopakoval, že už ale pak policisté nejsou schopni zajistit, aby na nich druhý den někdo nevyjel znovu na silnici.

Zdroj: idnes.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.