Šest věcí, které v mrazech nenechávejte v autě

Plná láhev s nealkoholickým nápojem napadne asi každého, ale co ještě byste měli vzít do tepla bytu, stojí-li vaše auto přes noc venku v tuhých mrazech? Netýká se to jen tekutin.

Příprava auta na zimu co do zamrzání se netýká jen kapaliny do ostřikovačů a náplně chladiče, které musí být schopné zvládnout teploty hluboko pod bodem mrazu. To jsou věci, o které se člověk postará preventivně.

Je-li u vás v zimách posledních let běžně většinou kolem nuly, možná jste si zvykli řadu věcí nechávat v autě, protože je stejně mimo auto nepotřebujete, anebo se vám jen nechce je vytahovat. V nadcházejících několika dnech nás však čekají mrazy podstatně tužší – podle meteorologů až –20 °C –, a tak je třeba se zamyslet, co v autě trvale vozíte.

Některé věci se totiž mohou tuhým mrazem znehodnotit, anebo přímo napáchat nějakou škodu v interiéru vozu, podobně jako např. tlaková nádoba se sprejem v létě, která může vedrem vybuchnout. Co tedy radši vzít s sebou do bytu?

Léky

Některé vakcíny proti covidu při skladování přímo vyžadují extrémní mráz. Tu ale v autě nevozíte, zato řadě jiných léků mohou být minusové teploty – ostatně stejně jako přílišné vedro – ke škodě. Jejich obaly na sobě mívají napsánu teplotu skladování, a pokud ji nedodržíte, léky se mohou stát neefektivními, anebo rovnou škodlivými pro žaludek, ledviny či játra.

 

Hudební nástroje

V mrazu se pevné materiály smršťují, což může znamenat, že bude třeba vaši kytaru nebo housle častěji ladit – v lepším případě. V tom horším může jejich dřevo i popraskat, což znamená přinejmenším drahou opravu, ne-li nutnost pořízení nového nástroje.

Nápoje, zejména sycené

Že voda v mrazu mrzne, víme díky obětavým reportážím některých médií velmi přesně. Kromě toho, že se ve zmrzlém stavu nedají nápoje pít, je taky led objemnější než voda, takže pokud v láhvi či plechovce není dost prostoru k rozpínání, led ji prostě roztrhne.

Další, a mnohem větší problém znamenají sycené nápoje, protože rozpínajícím se ledem stlačený oxid uhličitý prostě exploduje. Jak takové nadělení pak vypadá, ukáže starší fotografie z americké Montany víc než jasně.

Pro pivo či víno to platí úplně stejně, ovšem obsah alkoholu v nich při lehkých mrazech zamrznutí brání – ale opravdu lehkých. Pivo zmrzne při –3 °C, víno při zhruba –6 stupních, samozřejmě podle obsahu alkoholu. Pro jistotu je lepší ani jedno v autě nenechávat.

Plechovky s jídlem

U jídla v plechovce platí po stránce mrznutí to, co u tekutin. Pokud plechovka praskne, kromě potenciálního nepořádku v autě se mohou do jídla dostat bakterie, které vám pak mohou způsobit zažívací obtíže, kdybyste onu věc po rozmrazení snědli. Podle webu Huffington Post, který se odkazuje na americké ministerstvo zemědělství, je bezpečnější takovou plechovku vyhodit.

Vejce

Problém s prasknutím, nepořádkem a bakteriemi se opakuje, ovšem podle stejného webu se přidává ještě fakt, že vejce, která prošla mrazem, budou mít hustý žloutek, který se nesmíchá s bílkem, jak je např. u omelety žádoucí.

Mobil či tablet

Že nemáte nechávat elektroniku v létě na přímém slunci, je obecně známo. Mráz na zařízení může také mít neblahý vliv – např. se může vypnout nebo baterie může pozbýt své nabití. Na rozdíl od vedra by se však po zahřátí a dobití baterie všechno mělo vrátit k normálu.

Autor: Marek Bednář, Novinky

Zdroj: novinky.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.