Silničáři letos ani nevyjedou? Kvůli válce je posypové soli nedostatek a má cenu zlata. Řidiči se mají čeho bát

Sůl na zlato, ta posypová dvojnásobně, jsou jí potřeba tuny. Polákům chybí, chybět bude zřejmě letos v zimě i nám.

Válečný konflikt na území Evropy přináší řadu problémů pro státy, které nejsou přímo zasaženy. To už je zřejmé, i když spolu bojují Rusko a Ukrajina, zasažen je i zbytek kontinentu. Třeba nedostatkem surovin, řeší se problém s plynem, ropou, a jak se zdá, tak také se solí. Říká se, že sůl je nad zlato a v sousedním Polsku to platí dvojnásobně. 

Válečný konflikt připravil Evropu o řadu surovin

Tamní distributoři posypové soli hlásí, že válka na Ukrajině způsobila nedostatek této suroviny a že v zimě nebude čím sypat namrzlé silnice. Polsko dosud odebíralo posypovou sůl z Ukrajiny a Běloruska, s vypuknutím válečného konfliktu dodávky zcela utichly. Teď kompetentní lidé hledají nové zdroje, soli bude nedostatek.

i

Hledání probíhá nejenom v Evropě, ale zasahuje až do Afriky. Prognózy říkají, že bude v zimě 2022/2023 chybět našim severním sousedům 500 až 800 tisíc tun soli a že riziko, že polské silnice nebudou ošetření, je vysoké. V loňském roce dosáhl dovoz soli na polský trh 1,12 miliard tun, ukrajinská sůl tvořila 63 % podílu, 30 % soli bylo z Běloruska a 36 % Německa.

Bude v Česku letos dostatek posypové soli?

Kompenzovat výpadek soli z východoevropských zemí v Německu se polským podnikatelům nedaří. Ceny posypové soli zatím dramaticky roste, aktuálně na trojnásobek loňských čísel. Hrozí podobná situace také u nás? Naše redakce oslovila české firmy zajišťující dovoz a distribuci posypové soli s dotazem, zda bude letos soli dostatek a odkud je k nám sůl dovážena. Je třeba přiznat, že bez úspěchu, proč dotazy zůstaly bez odpovědi, se dá jen spekulovat.

i

Strach z vyzrazení tajemství konkurenci nebo souvislost s tím, že sůl opravdu nebude? Nicméně jak bylo zjištěno, část českých firem kupuje posypovou sůl právě v Polsku a pokud chybí tam, bude chybět zřejmě i na našem trhu. Silničáři zatím o tom, že by měl být materiálu nedostatek, neinformují. Možná se uklidňují dlouhodobou předpovědí počasí, letošní zima by podle všeho měla být teplotně nadprůměrná.

 

Autor: Martin Sedláček

Zdroj: SUSPK, autozive.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.