Školní taška není jen na přenášení knih: Chrání dětské zdraví!

Nerozhodují barvy ani vzory, rozhodovat by zásadně neměla ani cena. Při nákupu školního zavazadla jsou důležité jiné parametry. Školní aktovku či batoh vybírejte především s ohledem na zdraví dítěte i na jeho bezpečí. To je důležité v každém věku, nejen u prvňáků.

Zásadní je pro tašku samozřejmě dostatek úložného prostoru a jeho organizace (kapsy, přihrádky), která by měla odpovídat konkrétnímu školnímu období. Jednotlivé výrobky bývají i z toho důvodu označeny např. jako vhodné pro 1. až 3. třídu apod. Ještě důležitější než prostor uvnitř je ale to, nakolik je taška šetrná ke školákovu tělu.

PRAVIDLA VÝBĚRU

Jak tedy vybrat kvalitní školní batoh nebo aktovku? „Především zvolte osvědčeného výrobce,“ říká Pavel Kroupa z české firmy Bagmaster. „Kvalitní aktovky a batohy jsou navržené tak, aby pomáhaly zdravému růstu a vývoji páteře, a zároveň podporují správné držení těla. Dalším vodítkem jsou např. tříletá záruka a zdravotní posudek na zádový systém. Prázdný batoh by měl vážit okolo 1 kg a mít dostatečně široké popruhy, které pomáhají odlehčit zádům. Nezapomeňte na reflexní prvky, u malých dětí dostatečně velké a ze všech čtyř stran!“

HMOTNOST JE DŮLEŽITÁ

Váha školní tašky i s náplní by měla odpovídat 10, nejvýš 15 % hmotnosti dítěte! Proto je důležité, kolik váží sama o sobě – prázdná. Dohlédněte pak, aby dítě nenosilo v tašce zbytečnosti. A pokud máte pocit, že je v tomto ohledu přetěžuje škola, nebojte se oslovit pedagogy a společně hledat řešení. Děti např. mohou nechávat některé učebnice ve škole, mít jen jednu v lavici apod. Pokud totiž budou dětská záda pravidelně přetěžována, může to mít neblahé zdravotní následky – bolesti hlavy, páteře, skoliózu. A je třeba také dohlédnout, jak děti věci do aktovky skládají. Těžší předměty (knihy, láhev s pitím) by měly být uloženy co nejblíže zádům, aby se váha co nejvíce přenesla na tělo. Aktovka či batoh by pak měly být pochopitelně nošeny na obou ramenou.

BATOH A AKTOVKA

Možná váháte, která ze dvou variant je vhodná právě pro vaši ratolest. Aktovka má pevnější konstrukci, což přispívá ke správnému držení těla, je tak určitě vhodná pro menší děti. Ve srovnání s batohem má také přehledněji řešený úložný prostor, což čerstvým školákům usnadňuje používání. Batoh dobře poslouží dětem starším.

Jak nakupovat

› Nakupujte v prodejnách, kde vám s výběrem poradí, a zboží od osvědčených výrobců.

› Nenakupujte sami, mějte s sebou dítě, abyste ozkoušeli ještě před koupí, jak bude batoh či aktovka sedět.

› Pokud jste nakoupili v e-shopu, kde není ozkoušení možné, a taška nesedí, zboží vraťte a opakujte celý proces klidně třikrát. Stojí to sice čas a energii, ale jsou rozhodně dobře investované.

Autor: Kateřina Matoušová

 

Zdroj: blesk.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.