Skryté vady, jeden ze strašáků při koupi ojetých automobilů

Česká republika dlouhodobě patří mezi země, kde se prodává velké množství starších a ojetých aut. Jejich lákadlem je samozřejmě především cena, která je často mnohonásobně nižší než u nového automobilu.

Na druhou stranu je koupě staršího vozu vždy spojena i s určitými riziky. Jedním z těchto rizik jsou tak zvané skryté vady.

Co je a co není skrytá vada

Už jste určitě slyšeli o tom, že si někdo zakoupil starší ojetý vůz, a i když ho důkladně zkontroloval a při předváděcí jízdě se zdálo vše v pořádku, po několika málo týdnech se začaly objevovat větší či menší problémy a závady. Právě pro tyto závady a potíže zákon používá termín skrytá vada. Pro naplnění termínu skrytá vada musí být ale podle občanského zákoníku splněny určité podmínky. Nelze obecně říci, že každý problém, který se u ojetého vozu brzy po jeho koupi projeví, je možné označit jako skrytou vadu.

Jednak se musí jednat o závadu, kterou kupující nemohl při prohlídce ani zkušební jízdě odhalit, jednak se nesmí jednat o problém, který je uveden v kupní smlouvě k automobilu, a dále se musí jednat o problém, ke kterému nemohlo dojít na základě běžného opotřebení vozu v době, která uběhla od jeho koupě. V případě splnění těchto podmínek má nespokojený majitel vozu právo ojetý automobil reklamovat.

Kdo a jak prokazuje, že byl vůz v pořádku

Z hlediska reklamace hraje důležitou roli čas. Pokud totiž ojetý vůz na základě problémů, kterými v případě skrytých vad jsou nejčastěji nejrůznější poruchy turba či úniky kapalin, stihnete reklamovat do půl roku od koupě vozu, je to prodejce, který musí prokázat, že v době prodeje byl vůz v pořádku. Pokud se rozhodnete automobil reklamovat po delší době, musíte tuto skutečnost prokázat vy. Takto to platí v případě, že jste koupili automobil v autobazaru. V případě, že jste vůz koupili například od jeho předchozího majitele, musíte to, že v době prodeje byl vůz v pořádku, prokázat vždy pouze vy.

 

V rámci reklamace je nutné vyplnit speciální reklamační protokol, ke kterému se následně přiloží kupní smlouva a také znalecký posudek. Ten je hlavním důkazem o tom, zda daná závada na automobilu v době prodeje mohla či nemohla být. V případě, že chcete skrytou vadu reklamovat, není možné nechat auto nejdříve opravit a následně finanční částku po prodejci vymáhat, takový postup zákon neuznává.

Autor: Martina Šťastná

Zdroj: businessinfo.cz, carsmag.cz

 
X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.