Smutná pravda o autech na LPG. Budou se muset příznivci vzdát stlačeného zemního plynu?

Koupit si automobil na LPG už za pár let nebude možné. Jde sice o alternativní typ paliva, elektřina bude ale násilím prosazena.

Počet aut na zkapalněný ropný plyn v České republice roste. V loňském roce byl zaznamenán rekordní přírůstek aut na LPG. V porovnání s předchozím rokem se zvedl počet nově přihlášených aut na LPG o 76 %. V absolutních číslech u nás bylo registrováno 2 259 nových aut na zkapalněný plyn. Což není až tak moc v kontextu celkového počtu aut na našich silnicích, ale i tak čeští řidiči LPG fandí. 

LPG stojí půlku co benzín. Jde o palivo pro chudé?

Podle údajů Evropské asociace výrobců vozidel nepřesahuje podíl automobilů na LPG v celé Evropě ani tři procenta. Pokud EU rozkouskujeme, čísla mluví dobře například pro Německo s nárůstem 288 %, ve Francii vzrostl počet registrací s LPG o 77 %. Nicméně základem auta na LPG je stále „jen“ spalovací motor a ten je optikou ekoteroristů do budoucna nežádoucí.

i

Celkový počet nových aut na LPG u nás počítáme cca na 6 800 kusů. Jde jak o nová auta na LPG, tak nově provedené přestavby benzínových aut na LPG. To není málo, vzhledem k tomu, že jde o alternativní palivo. LPG totiž zapadá do celkového konceptu zelené mobility. Bohužel Evropa to ale vidí jinak, tam je mantrou elektrická energie.

Plyn zdražuje, LPG si drží svou cenu

Válka na Ukrajině změnila systém distribuce fosilních paliv, i jejich ceny. Zdražil zemní plyn, CNG stojí nyní díky ruské agresi víc než kdy předtím. LPGse ale zdražení tolik nedotklo, stále se jedná o ekonomicky výhodný typ paliva. V porovnání s benzínem stojí směs propanu a butanu asi polovinu, co benzín.

i

Počet přihlášených aut s pohonem na LPG u nás rostl i v tomto roce. Statistiky jsou zatím předběžné, ale zájem o zkapalněný plyn trvá. Přestože spalovací motory mají oficiálně skončit v nových autech v roce 2035. Ještě pár let mohou příznivci LPG využívat nabídky, zejména značky Dacia, která je u nás jako prodejce aut na LPG lídrem. A také automobilky Škoda. Ještě 13 let, a nové auto s motorem na LPG už si díky diktátu EU bezpáteřnosti automobilek nikdo nekoupí. 

 

Autor: Martin Sedláček

Zdroj: autozive.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.