Správné skladování pneumatik zamezí jejich poškození. Řada řidičů dělá osudovou chybu

Přezouvání pneumatik je v tomto čase v plném proudu, otázkou je ale správnost jejich skladování. Dneska vám poradíme, jak na to.

Určitě to všichni znáte ze zimních období. Po ránu vás vítá mlha a často první mrazíky. Z parkoviště se ozývá skřípání, zatímco všichni škrábou námrazu ze skel. Pneuservisy v takovém období nezvládají nápor zákazníků. Pokud už ale máte přezuto, nejspíše dumáte nad vhodným způsobem uskladnění pneumatik, aby za půl roku byly v pořádku, čerstvé a připravené na další zápřah. Jenže kam tedy s nimi, aby spánek přečkaly bez potíží?
 

Kde pneumatiky správně uložit

Prvním krokem, který potřebujete provést, je změření hloubky dezénu. Podle toho poznáte, zda má ještě vůbec cenu letní gumy skladovat. Minimální hloubka je v tom případě 1,6 milimetru, ovšem i pneumatiky v takovém stavu již nedoporučujeme pro další použití. Pokud hloubka vyhovuje, dalším krokem je hadice s vodou, kartáč a důkladná očista. Usnadní vám to celkovou manipulaci. Čisté pneumatiky pak vložte do pytle nebo speciálního vaku pro snadnější přenos.


i

Pneumatikám je nejlépe v temném prostředí s teplotou 10 až 15 stupňů Celsia a je potřeba je chránit před mrazem i přílišným teplem. Takové teploty mohou na nich způsobit praskliny a snížit jejich životnost. Stejně tak se vyhněte místům s velkou prašností, například sousedství domácí dílny. Dalším negativním vlivem je ozón, tedy blízkost elektrospotřebičů. Nejlepším místem je tak pravidelně větraná garáž nebo sklep se stálou teplotou.

 

 

Jak je na sebe nebo vedle sebe poskládat

Pokud jsou gumy bez ráfků, postavte je vedle sebe a zhruba jednou za měsíc je lehce pootočte. Velmi v tomhle pomáhají nástěnné regály, které se dají sehnat snad v každém hobbymarketu. Pneumatikám s ráfky tento způsob ovšem škodí. Pro takové je ideální zavěšení na stěnu nebo naskládání na sebe do sloupku. Stojany na pneumatiky lze opět koupit v hobbymarketu za několik stovek korun. Opět platí přerovnání jednou za měsíc.


i

Pokud sami doma nemáte odpovídající prostory, nezoufejte. Letní pneumatiky můžete uložit i v autoservisu, jedná se samozřejmě o zpoplatněnou službu. Cena se ovšem pohybuje v příjemných rovinách asi 400–600 Kč za jednu sezónu. Služba zahrnuje dovoz i odvoz, ošetření a kontrolu. Navíc se můžete setkat s možností slevy v případě, že pneumatiky pochází přímo z konkrétního servisu. Často servisy připojují i závěrečné vyvážení kol.

 
Autor: Jaroslav Novčák

Zdroj: AutoCar, autozive.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.