SPZ jako samolepka místo plechové registrační značky. V platnost vstoupila nová pravidla

Pokud máte auto s aerodynamicky tvarovanou přídí, asi nám dáte za pravdu, že plechová RZ se na ní zrovna nevyjímá. Samolepky jsou řešením.

V dnešní době dokonalých tiskových technologií, stejně jako materiálů s dříve netušenými vlastnostmi je vlastně s podivem, proč se ještě netisknou registrační značky na „samolepkách“. Tam, kde je předem připravený plastový rámeček se nalepí značka (a nikdy nespadne), tam kde rámeček hyzdí karoserii může být nalepená přímo na ní. Sada instrukcí k nalepení, vytištěná značka – myslím, že by to u nás leckdo uvítal. Speciálně u přední značky.

V čem je SPZ jako samolepka lepší než plech?

Protože pokud jsou tvary přídě některých aut především aerodynamické a designové, než cokoli jiného, byla by nalepovací RZ mnohdy řešením. Možná bychom si mohli vzít příklad z Kalifornie, kde začali s testováním RZ coby samolepek už v roce 2015. A přišli s následujícím nápadem: California License Plate Wraps (LPW) jako vydavatel značek nechal polepové RZ testovat na 28 vozidlech používaných dálniční policií v Sacramentu. Lepší „beta testery“ asi nelze najít.

i

Po 7 letech je tedy vše odsouhlaseno a občanům Kalifornie stačí zajít na web LPW, zadat info o svém vozidle a vybrat si z 8 vzorů samolepek. Geniální. Možná, že inspirací byla i Tesla, jejíž přední maska ze všeho nejvíc připomíná blob a opravdu se na ní obtížně cokoli dává. Každopádně skvělé řešení. Chceme to taky. Jenže, jak to vypadá, tak úplně snadné to v Čechách nebude. Pojďme se podívat, jak se k tomu staví vyhláška č. 243/2001 o registraci vozidel:

§ 2 Vymezení základních pojmů

Pro účely této vyhlášky

a) tabulka registrační značky je deska rozměrů stanovených jednotlivými ustanoveními vyhlášky, která je vyrobena, pokud není v jednotlivých ustanoveních stanoveno jinak, z lehké slitiny, na níž je vyznačena registrační značka, a v případech stanovených jednotlivými ustanoveními vyhlášky i nálepka o provedené pravidelné technické prohlídce vozidla

Provedení tabulek registračních značek

(3) Všechny druhy tabulek registrační značky jsou vyrobeny ze slitin lehkých kovů. Toto neplatí pro tabulku zvláštní registrační značky jednorázové s omezenou platností, která je vyrobena z tvrdého papíru.

i

Litera zákona a budoucnost v ČR

Z výše uvedeného poměrně jasně vyplývá, že „tabulky jsou vyrobeny ze slitin lehkých kovů“. O samolepkách se ve vyhlášce žel nepíše ani slovo, a dokud se nezmění tato textace, budeme si moci o samolepkách alespoň na přední část nechat jenom zdát. Což je rozhodně škoda, v roce 2022 by se určitě našly materiály, jež by vydržely dlouhodobý provoz a byly natolik odolné, aby je šlo bez problémů použít. Ty z Kalifornie mohou být inspirací.

Autor: Michal Sztolár

Zdroj: Ministerstvo dopravy, MT, autozive.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.