Srážka s autem bez povinného ručení? Takhle se má správně postupovat

Automobilů bez povinného ručení sice ubývá, české silnice jich ale stále křižuje okolo 160 tisíc. Jak se zachovat při dopravní nehodě, které je takový vůz součástí?

V České republice je povinné ručení nezbytnou součástí vlastnictví automobilu. Přesto se na našich silnicích pohybuje překvapivě vysoký počet vozidel, která tuto základní pojistku postrádají. Podle dřívějších odhadů je to přibližně 160 000 automobilů, což představuje necelá 2 % z celkového počtu 9,053 milionu vozidel s povinným ručením.

I když se může zdát, že jde o malé procento, riziko nehody s nepojištěným vozidlem je stále reálné a nemělo by být podceňováno. Jak postupovat, pokud se stanete účastníkem dopravní nehody a jedním ze subjektů je majitel nepojištěného vozu?

Musí být přivolána Policie ČR

Existuje základní pravidlo - pokud účastník nehody přizná, že jeho vůz nemá sjednané povinné ručení nebo se otázkám na pojištění vyhýbá, vždy musí být přivolána hlídka Policie ČR. Je třeba pořídit fotografie vozu nepojištěného viníka, které by měly zahrnovat snímek celého vozu, registrační značky a při nejlepším také identifikační číslo karoserie (známé jako VIN kód). Tímto způsobem předejdete dalším problémům.

Vyřízení pojistné události pak probíhá přes Garanční fond zřízený ČKP (Česká kancelář pojistitelů). Ten slouží k úhradě škod ať už na zdraví či majetku způsobených právě nepojištěnými vozidly. „ČKP provede likvidaci škody a úhradu stejně, jako by tak učinila pojišťovna v případě pojištěného vozidla. Pokud bude nepojištěným vozidlem způsobena škoda, kterou bude muset Česká kancelář poškozenému uhradit, bude ji na viníkovi nehody vymáhat,“ vysvětluje Veronika Pilková, tisková mluvčí ČKP.

Komplikace nastávají ve chvíli, kdy je nehoda způsobena nezjištěným vozidlem (situace, kdy viník ujede). V takovém případě vám ČKP uhradí jen újmu na zdraví, nikoliv na majetku. Z toho vyplývá, že čím dřív začnete místo nehody fotografovat, tím lépe. 

Pokud se stane, že dojde k nehodě s vozem s falešnými značkami, je rozhodující, zda lze vozidlo řádně identifikovat jiným způsobem a zda bylo vozidlo – nikoli ta falešná poznávací značka – pojištěno. Pokud je vozidlo nepojištěné, pak je postup stejný.

Autor: Matyáš Kunst

Zdroj: auto.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.