Start-stop systém lze trvale vypnout na většině vozů. Zabere to pouze pár vteřin

Jak jednoduše a účinně deaktivovat start-stop systém? Co to bude pro vaše auto znamenat a omezí to nějak jeho funkce? Všechny informace naleznete v tomto článku.

okud se v dnešní době rozhodnete koupit zbrusu nový automobil, téměř každý, který si vyberete, bude mít systém pro automatické zhasnutí motoru při zastavení. Tento systém se nazývá start-stop a byl vyvinut proto, aby snížil emise vozu. Některým řidičům však vypínání motoru vadí a nechávají ho proto deaktivovat, neboť zhasíná agregát i v situacích, kdy jenom zastavíte na stopce při výjezdu z vedlejší silnice, a za pár vteřin zase vyrážíte.
 

Výhody a nevýhody start-stop systému

Ačkoliv byla myšlenka výrobců šlechetná, postupem času a hlavně praxí se ukázalo, že má systém start-stop daleko více nevýhod, než výhod. Nejenom, že ničí motory, ale také baterie a v konečném důsledku ztrácí smysl. Místo, aby šetřil životní prostředí tak, že sníží emise vozu, uškodí mu tím, že se musí častěji měnit akumulátory, které mají výrazně nižší životnost právě kvůli tomuto systému.

i

Opotřebení motoru kvůli systému start-stop násobně stoupá.

Všechny komponenty jsou sice navrženy tak, aby opakované startování vydržely, má to ale smysl? Dokonce i některé automobilky v poslední době uznávají, že tento systém není příliš vhodný a do nových vozů ho již nedávají. Z průzkumu řidičů navíc vyplývá, že se bez něj rádi obejdou.

Jak jednoduše a rychle vypnout start-stop systém

Přestože to jednotlivé automobilové společnosti příliš nedoporučují, dá se tento systém vypnout jednou pro vždy a tím si ušetřit trápení i nervy. Start-stop se dá jednoduše vypnout a zvládne to opravdu každý. V prvním kroku musíte otevřít kapotu vozu a najít si u autobaterie malý konektor, který hlídá napětí akumulátoru. Ten je umístěný ve většině případů u záporného pólu. Konektor vyndejte a jeho konec bezpečně zaizolujte, aby nedošlo k jeho zvlhnutí. Na izolaci vám hravě postačí obyčejná elektrikářská páska.

 

 

i

Řada automobilek od systému start-stop upouští.

Nyní je start-stop vypnutý. Při zastavení na křižovatce nebo semaforu se vám nezhasne motor, ale pouze se rozsvítí kontrolka, že systém není aktivní. Tato finta by měla fungovat na většině modelů a značek. Navíc nemusíte mít strach, že byste neprošli pravidelnou technickou kontrolou. Odpojený kabel sice bude hlásit chybu, ale to na STK nikdo ověřovat nebude. V případě, že byste se rozhodli znovu si start-stop aktivovat, stačí jenom kabel zpátky zapojit a dojde k aktivaci systému.

Vypnutí start-stop systému je sice dokonalým řešením pro většinu nespokojených řidičů, má však jeden drobný háček. V případě, že máte ve svém autě nezávislé topení, po deaktivaci tohoto systému přestane fungovat.

 

Autor: Jindřich Honzel

Zdroj: autozive.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.