Modelová situace, řekněme optimální, tedy optimální, když už se jí tedy prostě a jednoduše nevyhnete. Stanete se účastníkem dopravní nehody dvou aut, bez zranění, viník – ideálně ne vy, přizná svou vinu, vzájemně si vyměníte kontakty, sepíšete protokol o nehodě, podepíšete si ho a pojišťovna vám z povinného ručení (které má viník v pořádku smluvené a uhrazené) uhradí škodu. Tečka.
Nicméně ne vždy takto situace probíhá a Ladislav Bělina ze Slavia pojišťovny, vedoucí divize autopojištění, upozorňuje na časté případy, během kterých řidiči tápou. Zároveň doporučuje postupy, které usnadní vyřízení pojistné události a vyplacení pojistného plnění bez zbytečných odkladů a prodlev.
1. Poškození auta kvůli špatnému stavu vozovky
Už jsme to řešili nedávno a opakování je matka moudrosti. S končící zimou o sobě pravidelně dávají vědět poničené vozovky. Výtluky na silnicích bývají stále běžnější příčinou poškození vozidla. „Pokud k takové situaci došlo a nemáte havarijní pojištění, můžete požadovat náhradu škody na správci komunikace. Musíte však prokázat, že škoda na autě byla způsobena špatným stavem vozovky. Pro tyto účely si pořiďte detailní fotodokumentaci s podrobným popisem, kde a jak se nehoda stala, vhodné je také svědectví další osoby.
2. Viník ujede z místa nehody
Motoristé velmi často nevědí, jak se zachovat v situaci, kdy viník odjede z místa havárie, například z parkoviště. Nejsou si jisti, zda mohou v takovém případě uplatnit škodu z povinného ručení. „Pokud by poškozený řidič chtěl řešit škodu tímto způsobem, potřebuje znát původce dopravní nehody. Ten přitom nemusí být v době zjištění nehody osobně přítomen. K jeho identifikaci postačí i lísteček, který viník zanechal poškozenému řidiči za stěračem auta,“ říká Ladislav Bělina ze Slavia pojišťovny. „Původce nehody mohou identifikovat také svědci. V případě, že viník není zjištěn, nelze škodu z povinného ručení proplatit. Poškozený řidič však může v takovém případě využít k náhradě škody svého havarijního pojištění.“
3. Náhrada škody při střetu se zvířetem
Srážky se zvěří jsou stále častější, podle policie meziročně přibylo těchto druhů nehod o 15 %. Pokud autem srazíte například divočáka, máte povinnost oznámit nehodu policii, která následně vyrozumí příslušný myslivecký spolek. Nevíte, z jakého pojištění potom získáte náhradu škody? Z havarijního, samozřejmě. Pokud nemáte havarijní pojistku tak bohužel, náhrada škody jde na váš osobní účet.
zdroj: autoweb.cz