Tipy pro letní cestování bez starostí: Neřiďte v žabkách a nelíbejte spolujezdce

Blankytné nebe, zářící slunce, volný čas a bezpočet výletů na pláž či koupaliště. Mnohé letní jízdy trvají jen několik minut, ale odborníci na bezpečnost silničního provozu upozorňují na nebezpečí těchto krátkých výletů, zejména v důsledku rozptýlené pozornosti řidiče. Řadě typických letních zvyků je vhodné se vyhnout, protože jsou spojeny s rizikem a mohou za ně být také uděleny pokuty. Níže následuje sedm tipů pro letní cestování bez starostí.

ŽÁDNÉ ŽABKY, ANI PLAVKY

Typické plážové oblečení není vhodné pro řízení, což platí i pro obuv do vody. S „žabkami“ na nohou ztrácí řidič citlivost při ovládání pedálů, ale tato obuv může také uvíznout mezi pedály, a zabránit tak řidiči v reakci na nenadálou situaci. „Žabky“ nejsou ve většině evropských zemí výslovně zakázány, ale řízení s nimi, či dokonce naboso, může vést k pokutě, protože mohou omezovat volnost pohybu řidičových nohou. Řidiči by měli nosit vždy ergonomickou obuv vhodné velikosti.

Dalším zlozvykem je řízení bez trička (podle organizace „European Automobile Commission Foundation“ tak činí 25 % řidičů), které může způsobit odřeniny od bezpečnostního pásu. Technické centrum SEAT doporučuje snížit teplotu uvnitř vozu otevřením dveří a oken před jízdou. Během jedné minuty se tím vymění vzduch v interiéru. Teprvé poté je vhodné zapnout klimatizaci.

 

NEPŘEPRAVUJTE VÍCE CESTUJÍCÍCH

Třebaže se chystáte ujet jen několik kilometrů, přeprava většího počtu cestujících, než má vůz sedadel, je riskantní. Někteří se nebudou moci připoutat bezpečnostním pásem, v případě dětí by chyběl dětský zádržný systém.

TAKÉ ŘIDIČI POTŘEBUJÍ DOPLŇOVAT TEKUTINY

Ačkoli to není přímo zakázáno, jezení a pití během řízení může rozptylovat pozornost. Zároveň je důležité, zejména za vysokých teplot, udržovat hydrataci těla. Studie univerzity Loughborough z Velké Británie a Evropského institutu pro hydrataci ukazuje, že dehydratovaný řidič dělá stejné chyby jako řidič, který vypil osm skleniček vína. Nejlepší je proto napít se vody před odjezdem a během jízdy v pravidelných intervalech doplňovat tekutiny. Asistenční systémy, jako je asistent pro rozpoznání únavy, navíc analyzují chování řidiče a v případě nutnosti mu doporučí, aby si udělal přestávku k odpočinku.

NESPRÁVNÉ SEZENÍ

V parných dnech často vídáme v ulicích řidiče, kteří řídí s loktem vyčnívajícím z okna. Tohoto zlozvyku je vhodné se vystříhat. Nejvýznamnějším důvodem je omezená schopnost ovládat vozidlo, protože řidič nedrží volant oběma rukama. Druhým argumentem je riziko vážných poranění v případě kolize. Další extrémně riskantní polohou při sezení, která se týká spolujezdce vpředu, je sezení s nohama na přístrojové desce. Čelní airbag v případě nehody nebude moci správně zachytit tělo spolujezdce vpředu a navíc mu může způsobit poranění.

BRÝLE, KRÉM, RUČNÍK… A ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ

Jakkoli nalehko rádi cestujete, vždy se ujistěte, že máte u sebe osobní doklady. Ve většině evropských zemí je řízení bez řidičského průkazu pokutováno.

NAJDĚTE NEJLEPŠÍ PARKOVACÍ MÍSTO

Parkování v blízkosti pláže může být někdy noční můrou, ale nenechte se vyvést z klidu. Mějte na paměti, že houkačku smíte používat jen v případech, kdy chcete zabránit nehodě, nikoli dát najevo svou podrážděnost. Jakmile naleznete volné parkovací místo, asistenční systémy, jako je parkovací asistent, vám usnadní zaparkování vozu automatickým ovládáním volantu. A vždy parkujte jen na místech, která jsou k tomu účelu vyhrazena. Pokuta za parkování na písku nebo v chráněných oblastech může být velmi vysoká.

LETNÍ HITY A LETNÍ LÁSKY

SEAT je prvním výrobcem automobilů na světě, který do svých vozů integroval službu Shazam, která rozpozná každý letní hit. Pokud však posloucháte hudbu příliš nahlas, riskujete, že neuslyšíte jiné důležité zvuky, jako je siréna vozidla záchranných služeb nebo houkačka jiného vozidla, což je postihováno pokutou. A jakkoli romantickou píseň posloucháte, nenechte se unést její atmosférou. Líbání spolujezdce na předním sedadle je rozptylování pozornosti a ve Španělsku může být důvodem pro udělení pokuty 80 eur.

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.