Tři místa, kde nejspíše srazíte srnu nebo divočáka

Za období od dubna do září 2020 došlo v Česku k méně nehodám se zvěří než za stejné období loňského roku. Uvádí to statistika Centra dopravního výzkumu. Přináší také tři místa, kde je riziko srážky největší.

Podle čerstvé statistiky Centra dopravního výzkumu (CDV), která vznikla ve spolupráci s Generali Českou pojišťovnou, za období od dubna do září letošního roku došlo na českých silnicích k 7238 srážkám aut se zvěří. Je to více než za období od října 2019 do března 2020, ale ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 o 634 případů méně.

Za snížením stojí i koronavirová krize, alespoň podle Miloše Fischera z Českomoravské myslivecké jednoty: „Snížení počtu srážek se zvěří je naprosto jednoznačně způsobeno nižší intenzitou dopravy danou opatřeními.”

Nižší intenzitu potvrzuje i Michal Bíl z CDV: „V 11. týdnu roku prudce poklesla intenzita dopravy, a to především na silnicích I. tříd a dálnicích. Následně se intenzita dopravy postupně zvyšovala, a to až do 25. týdne, kdy se vrátila na úroveň z předchozích let.”

Absolutně nejvyšší počet nehod připadá na Středočeský kraj – 1528. Následuje Vysočina s 909 případy a Ústecký kraj s 856 případy; ve statistice však nejsou zahrnuty Jihočeský a Plzeňský kraj, které evidují srážky se zvěří jiným způsobem, a jednoznačná data tak nejsou dostupná.

Ve sledovaném období bylo chování zvěře ovlivněno také nárůstem počtu turistů v krajině, uvádí dále tisková zpráva. To vedlo k tomu, že se zvěř začala chovat jinak. „Zvěř je velmi silně rušena a svoji aktivitu přesunuje více do nočních hodin. Zároveň ale před turisty uniká i přes komunikace a kvůli tomu dochází ke srážkám během celého dne, tedy mimo tradiční hodiny po západu a před východem slunce,” vysvětlil Fischer.

Centrum dopravního výzkumu také našlo tři místa, která jsou na českých silnicích co do srážky se zvěří nejnebezpečnější – a všechna jsou na severozápadě republiky.

Neslavné první místo obsadil úsek silnice I/13 u Bílého Kostela nad Nisou. Na 759 metrů dlouhém úseku se tu ve sledovaném období stalo 41 nehod s celkovou škodou lehce přes 5,1 milionu korun.

Druhou příčku obsadil úsek silnice II/133 mezi Janovem a Horním Jiřetínem. 310 metrů dlouhý úsek tu viděl 14 srážek se zvěří s celkovou škodou 470 tisíc korun.

Na třetím místě skončil úsek silnice II/112 na výjezdu z Benešova směrem na Vlašim. Je dlouhý 257 metrů a došlo tu k 12 nehodám s celkovou odhadnutou škodou 992 tisíc korun.

V průměru na českých silnicích, z výše zmíněných důvodů vyjma Plzeňského a Jihočeského kraje, došlo za sledované období k jedné srážce se zvěří na 6,2 kilometru silnice. Právě na podzim, tedy nyní, je riziko největší. K nejrizikovějším denním dobám patří chvíle těsně před východem a těsně po západu slunce.

Autor: Marek Bednář, Novinky

Zdroj: novinky.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.