Už rok přehlašujeme auta snáze než dříve

Rok od bodu zlomu, i tam by se dalo označit datum 1.6.2018. Přesně před rokem totiž nastala změna v přehlašování vozidel, která zásadním způsobem ulehčila motoristům život.

Zatímco původně bylo nutné ojetý automobil přehlašovat na nového majitele na úřadu dle místa bydliště prodávajícího, 1.6.2017 nastala motoristy vytoužená změna: nově lze veškerou administraci spojenou s převodek vyřídit na kterémkoli úřadě, k tomu určeném. Takže třeba v místě bydliště nového vlastníka vozu. To samozřejmě motoristům šetří nejen čas, ale i peníze, které dříve vynakládali na potřebné cestování. A značnou úlevu pociťují i obchodníci s ojetými vozy.

„Dříve, když jsme vykoupili vůz v Plzni a prodali ho v Ostravě, muselo se auto složitě přihlašovat na nového majitele zpět v Plzni. To nyní zcela odpadlo,“ shrnuje změnu Petr Vaněček, provozní ředitel sítě autocenter AAA AUTO. Tento prodejce má s registracemi rozsáhlé zkušenosti, jelikož vozy vykupuje do svého vlastnictví. Ročně v České republice zaznamená celkem téměř 90 000 změn v registru, na výkupu i na prodeji. Citelně se ale ulevilo i menších obchodníkům, kteří potřebnou agendu vyřizovali za své zákazníky.

 

„Změna přinesla obrovské zjednodušení obchodování s ojetými vozy a úplně jinou úroveň komfortu pro zákazníky a prodejce. Zcela zásadním způsobem se snížila administrativa, počet výjezdů na úřady, množství spotřebovaného papíru, projetého benzínu a zejména délka procesu. To byla vítaná změna hlavně kvůli předchozímu zkrácení zákonné lhůty pro registraci na 10 dnů, za jejíž nedodržení hrozily vysoké pokuty,“ dodal Petr Vaněček z AAA AUTO, podle kterého může být zjednodušení registrací i jedním z faktorů, stojícím za růstem trhu ojetin v posledních měsících.

Přesně před rokem tato změna vyvolala úbytek převodů ve velkých městech, když se motoristé vydávali do přilehlých měst, kde byly kratší čekací doby. Někteří úředníci v těchto lokacích nejprve zvýšený zájem nelibě nesli, přitom jejich vytížení ani z daleka nebylo takové, jako u jejich kolegů ve velkých městech. Po několika dnech až týdnech se ale situace stabilizovala a nový systém zajel do těch správných kolejí.

Výsledkem jsou komfortnější převody ojetých vozidel a úspora nákladů žadatelů o změnu v Registru motorových vozidel. Navíc situace na úřadech ve velkých městech už není tak zoufalá, jako tomu bylo dříve, kdy si motoristé museli brát volno v práci, aby vůbec mohli splnit svou zákonnou povinnost. Alespoň jeden vstřícný krok tak v posledních letech od tohoto státu zažili.

 

Zdroj: autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.