V autě můžete mít během chvíle horko jako v peci. Poradíme, jak jej ochladit

Za pouhou hodinu se může volant ohřát na více než 50 stupňů a přístrojová deska dokonce na 70 °C. Letní slunce se rozhodně nevyplatí podceňovat, lze se mu ale bránit.

Letní vedra mohou mít v některých případech i život ohrožující následky. Na základě výzkumu Stanfordské univerzity profesionálové z mezinárodní sítě autocenter AAA Auto varují před smrtelným nárůstem teploty v autě zaparkovaném na slunci. Právě zaměstnanci autobazarů s vysokými teplotami ve vozech bojují často, protože auta vystavená na prodejní ploše se prohřejí snadno.

Už během jedné hodiny se může interiér vozu vyhřát až na 47 stupňů Celsia a stát se tak smrtelnou pastí pro dítě nebo domácího mazlíčka. Vážně při tom ohrožuje i dospělého člověka v dobré tělesné kondici. I proto je dobré vůz zaparkovaný třeba před obchodem nejprve trochu vyvětrat, než do něj usednete a vyjedete s nákupem k domovu. Vysoká teplota uvnitř vozu totiž může i zpomalit reakce řidiče, což by mohlo vést až k nehodě.

 

Rychlost, s jakou se automobily mohou ohřívat, je velmi nebezpečná. I při venkovní teplotě okolo 20 stupňů Celsia byste neměli v zaparkovaném autě nechávat dítě nebo zvíře, jinak se jejich tělesná teplota bude postupně zvyšovat. Ani děti, ani zvířata nejsou schopny teplo dostatečně rychle odbourat a tento nárůst teploty může vést k životu nebezpečnému stavu. Rychlost ohřívání závisí i na typu vozidla. Malé městské automobily se ohřívají rychleji než kombíky nebo minivany.

Při venkovní teplotě 35 stupňů Celsia se během jedné hodiny může interiér vozu zaparkovaného na slunci vyhřát až na 47 stupňů. Některé prvky interiéru mohou dosáhnout i daleko vyšších teplot – například sedadla až 51 stupňů, volant 53 a palubní deska až 69 stupňů. Na druhé straně, v případě automobilu zaparkovaném ve stínu při stejné venkovní teplotě dosahuje interiér 38 stupňů, palubní deska 48, volant 42 a sedadla 41 stupňů.

JAK SNÍŽIT TEPLOTU V ZAPARKOVANÉM AUTOMOBILU?

Parkujte ve stínu a nechejte okna otevřená alespoň na dva centimetry. Na co největší množství oken použijte sluneční clonu. Ideální je použití solárního ventilátoru. Nejlépe odpuzují sluneční paprsky světlé vozy a okna s certifikovanou ochrannou fólií.

Ani dodržení všech těchto pravidel ale neopravňuje majitele, aby v autě nechal dítě nebo domácího mazlíčka. Situace, která znamená smrtelné riziko, může navzdory všem opatřením nastat velmi rychle. A i pokud budete opatrní, určitě je dobré alespoň na chvilku vůz před odjezdem vyvětrat – to platí dvojnásob pro automobily bez klimatizace.

 

Autor : Milan Jirouš

Zdroj : autoweb.cz

 

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.