V autě můžete roušku odložit, v některých případech má však smysl

S nařízením vlády o povinném krytí obličeje vyvstává otázka, jak je tomu v autě. Nejedná se sice o veřejný prostor, v některých případech ale může i zde nošení roušky dávat smysl.

Na prostor v autě se nové nařízení vlády o zakrytí nosu a úst na veřejnosti nevztahuje. Nejedná se totiž o veřejný prostor. Ovšem vzhledem k tomu, že rouška chrání především vaše okolí, při jízdě s osobami, se kterými nejste běžně v kontaktu, dává tento typ ochrany smysl i v autě.

Kromě toho je moudré ústenku nosit v autě také v případě, že vůz sdílí více řidičů. Pokud totiž před tím, než do auta sednete, neprovedete jeho dezinfekci, může být interiér kontaminován.

Samozřejmě, to nejzákladnější pravidlo pro účinnou prevenci nákazy koronavirem je prostě nikam nechodit, nejezdit. Ale musíte-li do práce či na nákup, je vlastní auto, nesdílené s nikým jiným, asi nejbezpečnějším dopravním prostředek.

Pokud se jako řidič rozhodnete roušku si nasadit, dbejte na to, aby nepřekážela ve výhledu a celkově vás při řízení nerozptylovala. Je to podobné, jako s bundou - tu se před řízením doporučuje sundat. Šofér by se měl cítit komfortně a nebýt ničím omezován.

 

V autolékárničce roušku možná najdete, ale...

Až do října roku 2018 byla povinnou součástí autolékarniček rouška. Ovšem není rouška jako rouška. Ty „roušky”, které se dnes skloňují všude možně a jichž je zatím stále kritický nedostatek i ve zdravotnických zařízeních, jsou přesněji označovány jako ústní roušky, chirurgické masky či chirurgické ústenky.

Takovou roušku v autolékárničce teoreticky můžete najít, ale vzhledem k tomu, že se nejedná o součást povinné výbavy autolékárničky dle vyhlášky 341/2014 Sb., je to nepravděpodobné.

Co v lékárničce najdete pravděpodobněji, byť to od 1. 10. 2018 také není povinnou součástí, je plastová rouška o rozměrech 20x20 cm, která je ale v podstatě kusem igelitu a nedává se na obličej, nýbrž se používá při poranění hrudníku.

 
Plastová rouška neslouží k dýchání, ale k první pomoci při poranění hrudníku.

Plastová rouška neslouží k dýchání, ale k první pomoci při poranění hrudníku.

Foto: Novinky

Další věc, která byla v minulosti v lékárničkách povinná, je resuscitační rouška. Ta může mít formu kusu igelitu s filtrem vybaveným otvorem pro dýchání z úst do úst, anebo formu resuscitační masky. To je plastová maska s otvorem, do nějž se umístí tubus s filtrem.

 
Resuscitační maska může v nouzi posloužit místo ústní roušky, jejíž nošení je v současné době vyžadováno.

Resuscitační maska může v nouzi posloužit místo ústní roušky, jejíž nošení je v současné době vyžadováno.

Foto: Marek Bednář, Novinky

Obě tyto „roušky” slouží ke snížení rizika přenosu kapénkové infekce a přinejmenším maska se dá v nouzi použít i pro pohyb venku za současného stavu, kdy ve vzduchu může létat koronavirus. Samozřejmě to chce drobnou úpravu, zejména ve formě nějakého systému upevnění na obličej.

 

Filtr v tubusu je na jedno použití, ale dá se nahradit kusem látky, jak ukazuje video. Ten možná nebude tak účinný, přinejmenším pokud to nebude látka z nanovláken, ale je to zcela jistě lepší než nic.

 
Do otvoru v resuscitační masce se upevní tubus, v němž je filtr.

Do otvoru v resuscitační masce se upevní tubus, v němž je filtr.

 

Autor: laz, mb , Novinky

Zdroj: novinky.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.