V autech číhají infekce. Věděli jste, že volant je devětkrát špinavější než záchodové prkénko?

Informaci o tom, že interiér automobilu je mnohem špinavější než cokoliv co v běžném životě používáme, je známou pravdou. Ovšem všeobecnou. A konkrétně? Největším bacilonosičem je nesporně klimatizace, její filtr, potrubí, průduchy… Světe div se, na druhém místě je to, co nejčastěji bereme v autě do ruky. Madla dveří, asi napadne asi každého. Nikoliv, ta jsou až na dalším místě. Vše předčí volant. Ano volant.

Svým způsobem je to logické, protože ho neustále bereme do rukou, a to stejně tak zpocenými, jako špinavými, zašpiněnými od nejrůznějších materiálů, včetně jídla… Výsledkem je, že vědci z univerzity Queen Mary v Londýně mohli pouze konstatovat: Na volantu průměrného osobního automobilu je až devětkrát více baktérií než na prkénku veřejné toalety.

Samozřejmě to mnohem více platí pro vozidla, která jdou z ruky do ruky. Týká se to jak služebních vozidel firem, tak automobilů v půjčovnách. Což je nyní, v souvislosti s nadcházejícími dovolenými, podstatná informace. Pro ty, kdo trpí například kožními problémy, je pak řízení auta z půjčovny svým způsobem dokonce nebezpečné.

Mějme na paměti, že argument – auto stálo týden, dva týdnu v garáži a nikdo ho neřídil, je zcela lichý. Některé patogeny mohou přežít nikoliv týdny či měsíce, ale mnoho let. Podobně fakt, že v autě je na slunci až 60 stupňů Celsia a na volantu nebo palubní desce možná ještě více, nic neznamená. Některé bakterie a viry zcela bez problémů přežijí i velké změny teplot. Nesmíme zapomínat, že tato maličká stvoření existovala dříve než se zrodil člověk a budou existovat na Zemi až tu nebudou žádní lidé.

Takže, co nám hrozí? Lidé se zdravým imunitním systémem se nemusí obávat. Ti s oslabeným obranným systémem, chronicky nemocní, alergici, kojenci nebo starší lidé jsou více ohroženi. Nejčastěji se po infekci z povrchu například věnce volantu, řadicí páky nebo povrchu madel a palubní desky automobilu objevuje chřipkový virus nebo patogeny, které mohou způsobit průjem či zvracení. Většinu z nás to nepostihne. Přesto…

Pokud jde o vlastní vůz, je na místě pravidelná dezinfekce povrchu věnce volantu a dalších míst v autě. Je jen nezbytné volit vhodný prostředek podle toho, zda je věnec potažen kůží, jeho imitací nebo má pryžový povrch. Pokud jde o vozidlo, které jste si půjčili na pronájem, není až takovým problémem provést alespoň základní dezinfekci za pomoci speciálních ubrousků napuštěných čistícím prostředkem, který zakoupíme například na čerpacích stanicích.

Samozřejmě že není na místě žádná hysterie. Patogeny jsou součástí přírody a náš imunitní systém je schopen zvládnout většinu z nich. Jinak bychom byli neustále nemocní. Nicméně existují některé bakterie a viry, které mohou velmi rychle zničit naši dovolenou. Otření volantu a řadicí páky dezinfekční látkou proto nikdy neublíží.

Pokud jsme alergičtí, máme nějakou formu kožního ekzému a podobně, pak je nejsnadnějším řešením řídit v bavlněných tenkých rukavicích. Možná budete vypadat starosvětsky, ale rozhodně ochráníte svojí pokožku před bakteriemi, plísněmi, mikroby a vším, co může být na volantu.

Toto je jedno z možných doporučení, které vyslovil i Prof. Dr. Aristomenis Exadaktylos, ředitel Univerzitní nemocnice v Bernu, který se odborně zabývá tématem výskytu bakterií v interiéru vozidel.

Pokud se někdo pousmál při čtení řádků o rukavicích, pak nyní o nich bude znovu řeč. A to v souvislosti s pistolí na stojanech čerpacích stanic. V tomto případě lze všem doporučit sáhnout po igelitových rukavicích, které jsou na většině benzinek běžně dostupné. Jsou proto hned dva důvody: první je totožný jako u volantu – těch rukou, co po nich za den sáhlo! Zpocených, špinavých, třeba i nemocných lidí. Druhý důvod: výpary nebo potřísnění kůže ať už benzinem nebo naftou při čerpání paliva do automobilu.

Zdroj: autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.