V ČR je stále 100 000 pojízdných aut v polopřevodu, od července nebudou smět na silnice

V polopřevodu se podle ministra dopravy Dana Ťoka stále nachází 738 000 tisíc aut, zhruba 100 000 z nich má stále platnou technickou kontrolu a zatím mohou jezdit. Nedokončené registrace byly přitom od ledna zrušeny a od července budou všechny takto evidované vozy vyřazeny z evidence.

Polopřevodem je nazýván stav, kdy prodávající sice vozidlo odhlásí na nového majitele (případně jenom odhlásí), ale nový majitel si vůz nepřihlásí na sebe. Podle ministra jde povětšinou o vozy, které nejsou provozovány nebo byly zlikvidovány, nicméně existuje i nemalá skupina aut, která stále mohou na silnice.

Ministerstvo upozorňuje, že od 1. července budou mít vozy v polopřevodu neplatný technický průkaz a řidiči se budou vystavovat riziku sankcí ze strany policie. V případě nehody pak budou muset hradit veškerou škodu, neboť platnosti pozbude i povinné ručení. Vozy nepůjdou už ani znovu zaregistrovat.

Ťok v úterý uvedl, že by chtěl, aby mohl resort posléze zveřejnit seznam všech registračních značek, které byly zrušeny.

Od počátku roku se počet nedokončených registrací snížil jen o 55 tisíc. Ministerstvo proto apeluje na řidiče, aby neotáleli a vyrazili na úřad včas.

zdroj: novinky.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.