V létě nás na silnicích čekají rozsáhlá omezení a uzavírky

Aby letní stěhování národů po tuzemských dovolených bylo větší dobrodružství, připravilo pro nás Ředitelství silnic a dálnic vydatnou porci omezení a uzavírek na dálnicích a další frekventovaných silnicích. Připravte si pevné nervy, budete je potřebovat…

Jako každý rok souvisle posledních několik jet je hvězdou mezi počtem aktivních dopravních staveb páteřní dálnice D1 v úseku Praha-Brno, kde se kumuluje většina stavební techniky z celé republiky. Aktuálně se zúžené úseky (je jich celkem sedm) s rychlostí omezenou na 80 km/h rozpínají po délce těžko uvěřitelných 71 kilometrů, tedy zhruba na třetině celé délky (další práce probíhají na úseku mezi Brnem a Ostravou). Většina omezení souvisí s modernizací dálnice, další s probíhajícími pracemi na mostech, ale také úpravách povrchu vozovek a odpočívadel. Většina prací na D1 potrvá minimálně do podzimu, kdy na ně patrně navážou práce na dalších úsecích a s nimi spojená omezení…

Údržbové práce však budou přes léto probíhat i na dalších 11 českých dálnicích – nejvíce jich proběhne na plzeňské D5 (pět úseků), následuje mladoboleslavská D10 a D56 mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem (obě po třech úsecích), na zúžení se však můžete těšit i na dálnicích D2, D6, D8, D11, D46, D48 a D52.

Opravám se nevyhne ani Pražský okruh, kde jsou naplánovány práce na čtyřech úsecích, drobnějších oprav, přestaveb a omezení na území hlavního města Prahy je pak nepočítaně…

Další drobnější práce budou probíhat i na hlavních tazích po celé republice, takže se nemusíte bát, že byste o nějaké to zdržení na cestě přišli. Pokuste se ale za volantem zachovat chladnou hlavu a plné soustředění, protože právě podobné situace a únava řidiče z ní plynoucí je častou příčinou nehod.

Doporučení závěrem

Vyrazte v méně frekventovaný den/čas – vyhněte se běžným ranním a odpoledním špičkám, také sobotní dopoledne a nedělní odpoledne nejsou během prázdnin ideální.

Používejte chytré navigace využívající aktuální dopravní informace – Waze a Here určitě znáte, ale nově má aktuální informace z dopravy a vylepšenou navigaci i aplikace Mapy.cz.

Nestyďte se udělat si po cestě přestávku, je to určitě lepší a rychlejší, než řešit nabourané auto.

Jezděte podle předpisů, Policie ČR bude určitě provádět rozsáhlá kontrolní opatření, aby byl prázdninový provoz na silnicích co nejplynulejší.

 

Autor: Martin Jánský

Zdroj: garaz.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.