Věk, pohlaví a mnoho dalšího. Auta si brzy podrobně přečtou celou posádku

Vývoj v automobilovém průmyslu jde jasným směrem. K alternativním pohonům či postupně čím dál tím větší chytrosti vozů. Nejen k bezpečnosti či lepšímu ovládání k tomu ale počítače uvnitř potřebují data. Podle jedné technologické společnosti tak budou rozpoznávat kompletní posádku. Prototyp už je na světě.

V poslední době se často stává, že technologie, nejprve použité ve spotřební elektronice, se poté dostávají do automobilového průmyslu. Třeba jako u rozpoznávání obličeje, díky čemuž si dnes odemknete třeba smartphone. V autě bude sloužit pro více funkcí.

Izraelská IT společnost EyeSight Technologies (ne stejnojmenný soubor asistenčních systémů Subaru) představuje systém CarSense. Pomocí soustavy čidel dokáže monitorovat kompletní posádku. Dosud jsme byli u nejnovějších vozů zvyklí na aktivní monitorování obličeje řidiče, které se stará o to, kam řidič kouká a jestli nespí. Načež jej důrazně dovede upozornit. Tohle bude ale sofistikovanější.

Například nedávno testované DS 7 Crossback tímto senzorem pozoruje obličej řidiče, ale jen za účelem monitorování jeho pozornosti.

Například nedávno testované DS 7 Crossback  tímto senzorem pozoruje obličej řidiče, ale jen za účelem monitorování jeho pozornosti.

FOTO: Milan Lažanský, Právo

Sotva totiž osoba nastoupí do auta, systém ji rozpozná. Buď uvidí uloženého uživatele, nebo naskenuje přibližný věk, pohlaví, výšku a váhu. Pozná, jestli jste skutečně dobře připoutaní a zdali v autě sedíte bezpečně. Detekuje i dětskou sedačku, jestli je dobře umístěna a zdali je v ní dítě.

Tvůrci se samozřejmě zaštiťují bezpečností. Vždyť dle údajů mohou nastavit například funkčnost airbagů nebo rozšířit zprávu o posádce v rámci nouzového volání eCall v případě nehody. Přinést to má i příležitosti v rámci uživatelského prostředí, například nastavení sedadel a dalších funkcí na základě preferencí dané osoby, například v rámci rodiny. Ovšem vyvstává zde i otázka kybernetické bezpečnosti a faktu, zdali skutečně chceme být kontrolováni, jak v autě sedíme, a počítačem posuzováni, jak staří vypadáme.

Zdroj: novinky.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.