Velký přehled nehodovosti v Česku. Jak se bourá v jednotlivých městech

„To, co se na českých silnicích děje, je celospolečenský problém. Musí se jím zabývat všechny orgány veřejné sféry,” zhodnotil situaci na tuzemských silnicích ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Řidiči se nejčastější nevěnují řízení, nepřizpůsobují jízdu okolnostem nebo povrchu vozovky a jezdí v protisměru.

Stoupající počet nehod je podle dopravní policie způsoben také rostoucím provozem.

Redakce Novinek připravila na základě policejních statistik unikátní podrobné mapy a grafy strukturované podle příčin a následků dopravních nehod.

Filtrovat můžete podle následků na životě a zdraví.

 
 
Nehody 2019 - následky na zdraví a životě

 

Foto: Novinky, Novinky

Na silnicích v Česku loni při nehodách zemřelo 547 lidí, 2010 osob utrpělo těžká zranění a téměř 24 tisíc osob se zranilo lehce. Počet nehod meziročně stoupl téměř o tři tisíce na 107 572.

 

Člověk nepozorný, jedoucí nepřiměřenou rychlostí, člověk, který nesprávně vyhodnocuje situace, to jsou hlavní příčiny všech nehod. Velký problém je alkohol za volantem, ale také nezkušenost spojená s přeceňováním svých schopností, únava a mikrospánek.

Extra kapitola je pak vědomé nerespektování pravidel silničního provozu, reakce v panice, riskantní předjíždění, zdravotní indispozice nebo vliv léků. V hloubkových analýzách na to upozorňuje Centrum dopravního výzkumu.

Každá pátá nehoda v loňském roce byla způsobena nevěnování se řízení vozidla (20,4 %), to znamená především telefonování a obecně používání telefonu za volantem nebo třeba ovládání navigace za jízdy. Může jít ale i o další činnosti jako jídlo a pití, líčení nebo ohlédnutí se na děti na zadních sedadlech. Každou desátou způsobili řidiči při nesprávném otáčení nebo couvání (10,6 %) a jiný druh nesprávné jízdy byl příčinou 10,4 % z celkového počtu nehod.

Rok 2019 byl co do počtu obětí silničních dopravních nehod třetím nejšťastnějším od roku 1961. V porovnání s loňským rokem na silnicích zemřelo 547 lidí, což je o 18 méně. Klesá i počet těžce zraněných, v loňském roce jich policie eviduje 2110, přičemž v roce 2018 to bylo o 355 více. Celkový počet nehod ale roste.

Nepřímá úměra mezi počtem nehod a jejich obětí ukazuje, že na silnicích je v provozu stále více aut a zároveň jsou tato vozidla stále bezpečnější. Často dokážou následky nehody zmírnit a v některých případech i zachránit život.

V dalším díle se budeme věnovat úmrtím při dopravních nehodách.

Autor: Kateřina Mahdalová, Novinky

Zdroj: novinky.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.