Velký test nosičů jízdních kol: Na střechu, kouli či víko kufru?

Jízdní kola dnes nemusíte převážet v kufru svého auta – jsou tu praktické nosiče různých druhů. Vyzkoušeli jsme ty nejtypičtější modely a poradíme vám se správným výběrem.

Ve výběru nosiče jízdních kol má dnes spotřebitel široké možnosti. Můžete zvolit typy vhodné pro přepravu kol na střeše, na tažném zařízení či prostě na víku zavazadlového prostoru. Vyzkoušeli jsme pro vás všechny tři druhy na vlastní kůži a poradíme, jak se který obsluhuje a k čemu se hodí.

Výhody a nevýhody jednotlivých typů

Použití různých druhů nosičů jízdních kol je podmíněno technickými vlastnostmi vašeho vozu, případně jeho doplňkovou výbavou. Pokud zvolíte nosiče na kola na střechu, potřebujete zahrádku či příčníky, nosiče na víko zavazadlového prostoru vyžadují dost místa pro své bezpečné ukotvení a přeprava jízdních kol na „kouli“ si pochopitelně žádá tažné zařízení se zdrojem elektrické energie plus extra registrační značku.

PERUZZO PURE INSTINCT

Nosič jízdních kol Peruzzo Pure Instinct je k dispozici v provedení pro dvě až čtyři jízdní kola. Ve složeném stavu má velmi kompaktní rozměry, dané sklopnými segmenty světel a rámem pro uchycení ramen na jednotlivá kola. K montáži nepotřebujete žádné vlastní nářadí, vše najdete přímo v balení.  Po přimontování ramen, nacvaknutí pryžových tlumičů proti odření vašich jízdních kol a umístění zámku jízdních kol je vše během přibližně 10 minut připraveno k použití. Od této chvíle zůstává Peruzzo Pure Instinct ve stejném stavu, až na sklopné prvky.

Nasazení na tažné zařízení bez problému zvládne jedna osoba – stačí nasměrovat zámek na „kouli,“ zajistit pákou a poté uzamknout díky integrovanému zámku na klíč. Pak stačí vyklopit rameno s držáky jednotlivých kol a rovněž zajistit dvěma dalšími pákami. Nosič má pozice pro kola ve formě sklopných drážek z robustního plastu na bytelných kloubech, jsou vybaveny stahovacími páskami pro skutečně bezpečné uchycení ráfků. Rám kol je na své místo upevněn polohovatelnými rameny se šroubovacími svorkami – není problém na nosiči převážet méně kol, než pro která je určen.

Při zastávkách na cestě brání zcizení kol zámek s lanem, který je díky úchytu s drážkou připevněn ke konstrukci nosiče. K dodatečnému uchycení nosiče k víku zavazadlového prostoru a jeho stabilizaci pak slouží pásek, který snadno zachytíte za hranu kufru. A když je řeč o zavazadlovém prostoru, na rozdíl od primitivnějších nosičů jej s nasazeným Peruzzo Pure Instinct můžete normálně využívat. V zadní části najdete stupačku, kterou svou nohou pohodlně sklopíte dolů – v té chvíli se naklopí celý nosič i s nasazenými koly a vy se tak pohodlně dostanete ke svým zavazadlům v kufru, stejně snadno ho pak dostanete do původní polohy.

Při samotné jízdě kola na nosiči nezasahují do výhledu ze zpětných zrcátek, zároveň je uchycení na tažném zařízení dostatečně pevné, aby s autem nehoupalo na nerovnostech. Díky výšce konstrukce nosiče se také nemusíte bát přejíždění prudších horizontů, například při sjezdu ze silnice na polní cestu. Díky robustnímu zámku na „kouli“ a dodatečnému jištění přes popruh na víko zavazadlového prostoru Peruzzo Pure Instinct odolává vyšším rychlostem, nemusíte se tedy bát převozu kol po dálnici na delší vzdálenosti.

Když dorazíte do cílové destinace, nosič lze složit do rozměrů 28x61x92 centimetrů, snadno se tak vejde do zavazadlového prostoru nebo mezipodlahy kufru (demontáž při kratších přestávkách není nutná, má již zmíněný zámek), jinak ho pohodlně uskladníte v garáži, skříni nebo třeba pod postelí v hotelovém pokoji.

V neposlední řadě je nutné zmínit cenu vzhledem k funkci, konstrukci a jednoduchosti montáže i obsluhy. Milovníci cyklistiky, kteří převáží svá jízdní kola na nosičích, jdou po tradičních značkách, nicméně cena modelů Peruzzo Pure Instinct je oproti výrobcům ze severských zemí přibližně poloviční bez jakýchkoliv kompromisů z hlediska zpracování, robustnosti a snadné obsluhy.

Radosti:

 • Snadná montáž, nasadí ho jedna osoba
 • Sklápění pro snadný přístup do kufru
 • Kompaktní rozměry při skladování
 • Robustní konstrukce
 • Cena/kvalita

Starosti:

 • Vyšší hmotnost
 • Vyžaduje montáž před prvním použitím

Cena: Od 6999 Kč

 

MENABO LOGIC 3

Tento nosič jízdních kol se upevňuje na zadní dveře vozu díky háčkům pro spodní hranu víka dveří a kovovým napínacím popruhům. Vyžaduje lehkou montáž před prvním použitím, je nutné dát dohromady jednotlivé díly, nastavit výšku konstrukce dle tvaru zadních dveří vašeho vozu a nasunout kovové pásy pro uchycení na horní hranu pátých dveří do zámků, kterými poté celou konstrukci upevníte.

Veškeré potřebné nářadí je součástí balení nosiče. Výhodou je, že nemusíte zařizovat extra poznávací značku, jako v případě nosiče na tažné zařízení, nakládání jízdních kol však provádíte ve vyšší úrovni a proto není tak pohodlné – samozřejmě v závislosti na tvaru víka zavazadlového prostoru, nicméně vždy je výše, než zadní světla značka.

Díly, které jsou v kontaktu s vaším vozem, jsou z měkčeného plastu, takže se nemusíte bát poškození, nicméně je zapotřebí dát si pozor na plastové spoilery na horní hraně víka zavazadlového prostoru, kterým se pevné utažení háčků (byť měkčených) nemusí úplně líbit. Dále je nutné mít se na pozoru před vrchními částmi jízdních kol, které vyčnívají nad siluetu střechy vašeho vozu. Nicméně nosič je bezpečné používat při rychlosti až 130 km/h, takže při cestě na dovolenou vám pohodlně přepraví tři jízdní kola o celkové hmotnosti až 45 kg.

 Radosti:

 • Umožňuje přepravu kol v rychlosti do 130 km/h
 • Robustní konstrukce
 • Pevné uchycení na páté dveře/víko zavazadlového prostoru
 • Kola jsou stabilizována v kolejnicích nosiče

 Starosti:

 • Vyšší poloha přepravovaných kol
 • Pro nasazení je vhodné, aby spolupracovali dva lidé

Cena: 3290 Kč

 

COMPASS TRIPLE

Tento nosič není vůbec třeba sestavovat. Vytáhnete ho z krabice, nastavíte úhel mezi jeho rameny dle tvarů vašeho auta, do zámků vsunete látkové popruhy a můžete nasazovat. Kola jsou k nosiči uchycena tlustými plastovými pásy a z rámu „visí“ dolů, nejsou zde žádné vodící kolejnice pro ráfky jízdního kola. Nasazení a uchycení za pomoci textilních pásků s pogumovanými háčky na konci chce cvik, v jenom člověku jde o celkem náročný proces.

Také si musíte dávat pozor na plastové prvky víka kufru (spoiler, boční ofuky) a zda je vidět registrační značka plus koncová světla – u některých vozů je jízdní kola zakrývají. Maximální nosnost je 45 kilogramů. S tímto nosičem je však doporučeno nejezdit rychlostí více než 80 km/h, hodí se tedy spíše na kratší přesuny s koly po okreskách.

Radosti:

 • Příznivá cena
 • Nevyžaduje montáž
 • Rychlé nasazení kol

Starosti:

 • Nasazení na auto je práce spíše pro dvě osoby
 • Omezená maximální rychlost
 • Háčky pro uchycení se moc nekamarádí s plastovými prvky víka kufru

Cena: 1299 Kč

 

 NÁŠ TIP: MENABO LOGIC 3

 

Zdroj:autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.