Velký test si posvítil na dětské autosedačky. Tyto tři jsou životu nebezpečné!

Sledujte Auto.cz na Instagramu Mobilní aplikaci Instagram si stáhněte zde Německá spotřebitelská organizace se ve spolupráci s ADACem pustila do dětských autosedaček. Drtivá většina dopadla dobře, na některé si ale dávejte velký pozor.

Velký test spotřebitelské organizace Stiftung Warentest a společnosti ADAC přinesl srovnání třiadvaceti dětských autosedaček normy i-Size, tedy až do 105 centimetrů výšky dítěte. Dobrá zpráva je, že sedmnáct z nich si odneslo dobré hodnocení. Někteří výrobci si polepšili, jiní zůstali alespoň na úrovni z roku loňského. 

Ani tento rok se ale test neobešel bez autosedaček, které vyloženě propadly. Hodnocení „vadná“ si odnáší sedačka Concord Ultimax i-Size. Při čelním nárazu se držák pásu odtrhl od opěradla a figurína v autosedačce vyletěla dopředu. Tvůrci však ujistili veřejnost, že výroba již byla zastavena a pracuje se na odstranění všech vadných kusů.

Výsledky velkého testu nedoporučují ani autosedačku Avionaut Ultralite + IQ i-Size Base, u níž bylo zjištěno nadbytečné užití zpomalovače hoření TCPP. Ten sice může v případě požáru pomoci, ale poškozuje zdraví. O něco lépe je na tom sedačka Jané Gravity, i tady se však máme mít na pozoru kvůli karcinogenní látce naftalen. 

Spotřebitelská organizace dále varuje před nakupováním dětských autosedaček z druhé ruky. Apeluje na zákazníky, aby je vždy kupovali s jasným původem a historií. Dále se mají ujistit, že jsou v pořádku pásy a kompletní čalounění. A hlavně nesmí chybět návod k obsluze. 

V žádném případě se nemají používat autosedačky, které již prošly třeba jen drobnou autonehodou. Zvenčí sice mohou vypadat neporušeně, ale drobné vady a prasklinky mohou způsobit, že autosedačka už nebude tak bezpečná.

Zdroj: auto.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.