Venku začíná přituhovat. Máte už auto připravené na zimu?

Zima a mrazy dávají autům pořádně zabrat. Pokud se příprava podcení, můžete mít problém s bezpečným provozem vozidla nebo může zbytečně chátrat a ztrácet na své hodnotě.

To nechce dopustit žádný vlastník vozidla. Navíc vás na jaře může překvapit nepříjemnost v podobě nutné servisní opravy. Co je tedy potřeba zajistit, aby vaše vozidlo přečkalo zimu v té nejlepší kondici?

ZIMNÍ PNEUMATIKY

Myslete na bezpečnost sebe a svých blízkých, které v autě vozíte. Jezdit v zimním počasí na letních pneumatikách je riskantní nejen kvůli pokutě, ale také riskujete způsobení dopravní nehody a ohrožení posádky svého auta i další účastníky provozu.

 

Dle zákona ukládajícího povinnost mít na vozidle obuté zimní pneumatiky platí, že v období od 1. listopadu do 31. března je třeba mít své auto přezuté na zimní pneumatiky, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo může-li řidič vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se během jízdy tyto souvislé vrstvy mohou na silnici vyskytovat. Povinnost zimního obutí platí i na úsecích, kde ji nařizuje dopravní značení.

DOBITÁ AUTOBATERIE

Autobaterie nízkými teplotami trpí. Pokud je vybitá, dokáže zamrznout už při několika málo stupních pod nulou (hrozí i její roztržení). Naopak, pokud je baterie nabitá, nevadí jí ani mrazy několik desítek stupňů pod nulou. Pokud však máte v zimě častější starty, nebo jezdíte kratší trasy, baterie se nestíhá dobít na plnou kapacitu. Nejjednodušší orientační test stavu baterie je možný prostým změřením klidového napětí baterie. Ideální je provést měření 24 hodin po jízdě. Pokud je naměřené napětí nižší než 12,5 V, je nutné autobaterii dobít nabíječkou.

Baterie by se měly nabíjet jen schválenými nabíjecími zdroji a dle pokynů výrobce nabíječek i autobaterie. Na trhu se objevují nové nabíječky a zažité postupy pro nabíjení u nich nemusejí vždy platit. Pro bezchybné nabíjení jsou nejvhodnější a nejbezpečnější automatické nabíječky. Pokud kvůli vybité baterii nenastartujete, lze použít startovací kabely nebo startovací stanice. Ty automobil přivedou k životu. Je však třeba mít na paměti, že jízdou baterii úplně nedobijete, a proto je nutné ji vždy dobít nabíječkou.

NEMRZNOUCÍ SMĚS

V zimním období je zimní směs do ostřikovačů zvláště důležitá. Proto ji nezapomeňte vyměnit či doplnit. Při výběru mrazuvzdorné směsi dávejte pozor na různé hranice odolnosti proti mrazu. Nejlepší je volit účinné směsi s nanočásticemi, které odpuzují vodu, nečistoty a zvyšují lesk nebo ho chrání před dalším znečištěním.

Když už doplňujete vodu do ostřikovačů, nezapomeňte se podívat i na stav chladicí kapaliny. Je na čase ji po létě doplnit případně vyměnit za novou, vždy dle předepsané specifikace. Stará kapalina může při mrazech zamrzat a poškodit motor i s chladičem. Pokud si nejste jistí, jaká kapalina má být použitá právě ve vašem voze, nebojte se obrátit na vyškolený personál.

TÍM TO NEKONČÍ

Dalším důležitým komponentem jsou brzdy, jejichž význam se v zimním období násobí, proto zkontrolujte nejen jejich fungování, ale i hladinu brzdové kapaliny. Pokud si nejste jisti stavem své brzdové kapaliny, navštivte nejbližší servis, kde vám pomohou.

Zvýšená vlhkost a posypová sůl během zimního období do značné míry podporují korozi. Té se dá efektivně bránit nanesením ochranného vosku na karoserii. Nejdříve je ale nutné vůz důkladně umýt a odstranit všechny nečistoty. Před voskováním byste také měli opravit velké škrábance, které ani vosk nezacelí. Využít můžete různé sady na odstranění škrábanců.

Doporučujeme u sebe nosit sprej na rozmrazení, protože se může stát, že vaše auto bude zamrzlé a nebudete se moci do něj dostat. Určitě také oceníte, že v něm máte potřebné doplňky, které dokáží zpříjemnit zimu. Připravte si tedy do auta rukavice, škrabku, smetáček, lopatu a rozmrazovací sprej, díky kterým ušetříte drahocenný čas i nervy. Pro udržení auta v čistotě, jistě poslouží i gumové koberečky či gumová podložka do kufru auta, která bude chránit váš interiér před znečištěním.

 

Autor: Tomáš Malík

Zdroj : autoweb.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.