Většina řidičů jezdí na podhuštěných pneumatikách

Z průzkumu pneumatikářské společnosti Bridgestone vyplynulo, že 78 procent vozidel má podhuštěné pneumatiky a více než čtvrtina pneumatik je opotřebována pod zákonem stanovenou mez. Výzkum probíhal mezi 28 tisíci evropskými řidiči, kteří přišli na bezplatné otestování.

 

Údaje z roku 2012 představují výrazné zhoršení proti roku 2011, v němž byly podhuštěné a pod zákonnou mez opotřebované pneumatiky nalezeny u 63 procent, resp. 20 procent motoristů. Aktuální data z průzkumu provedeného vloni mezi 38 tisící motoristy uvádí, že 78 procent motoristů jezdí na podhuštěných pneumatikách. Každý čtvrtý motorista navíc jezdí na pneumatikách, které jsou z hlediska vyhlášky nepřípustně sjeté.
Čtyři miliardy litrů zbytečně projetého paliva

Není bez zajímavosti, že špatná péče o pneumatiky má každý rok za následek údajně 3,9 miliardy litrů zbytečně spáleného paliva a s tím spojené zvýšení emisí škodlivých látek.

Řidiči by měli kontrolovat tlak vzduchu v pneumatikách pokud možno jednou za měsíc. A zároveň je dobré změřit také hloubku dezénu a prohlédnout pneumatiku, zda není poškozená nebo nepravidelně opotřebovaná. Jízda na podhuštěných nebo opotřebovaných pneumatikách může významně ovlivnit ovladatelnost vozu a brzdění.

Zdroj: Novinky.cz

X
1227 logo
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.